İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “bu sene 'Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4' adlı  Slogan ve Logo yarışmasının dördüncüsünü Akyurt Belediyesi ile beraber düzenlediklerini; özellikle esere saygı ve korsan konusundaki hassasiyeti için Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş’a ve T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne  teşekkürü bir borç bildiğini; Akyurt ilçesinin seminerler açısından pilot ilçe olduğunu; yarışma ile ilgili gerekli izinlerin alındığını ve şartnamenin Ankara’daki 1000 Ortaokul ve Liseye gönderildiğini açıkladı.

     Ankara’da okuyan İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencileriyle beraber Eğitim-Öğretim çalışanlarını 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeyi amaçlayan birinci boyutu bilgilendirme seminerleri; ikinci boyutu korsanla ilgili slogan ve logo yarışması olan bir sosyal sorumluluk projesinin hayata geçmesinin önemli olduğu; amacın, bu seminerler ve yarışmayla 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanununun öğrencilere anlatılması, telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarını anlatılarak korsanla mücadele edilmesi olduğu dile getirildi. Özellikle korsanla ilgili logolardan dereceye girecek olanlar, Milli Eğitim Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bir teklifle bildirilecek ve korsana karşı çıkacak okullar ve eğitimciler adına okullara “korsana karşı olunduğunu anlatan” bir bayrak asılması öngörülmektedir.
     Bu proje ile özellikle Ankara’daki öğrencilerin okullarda verilecek seminerlerle telif hakkı ve korsan konusunda bilinçleneceği, sanatçının ve eserlerin korunacağı, yapılan yarışma ile öğrencilerin ödüllendirileceği, esere ve emeğe saygının oluşacağını ve ülkemiz açısından vergi kaybının önleneceği düşünüyoruz.
     Amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız-4” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimizi, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimizi, velilerimizi, eğitime hizmet veren çalışanları kutlar, herkese emeklerinden dolayı teşekkür ederiz. Nihai hedefimiz bu projenin önümüzdeki yıl bütün Türkiye’deki okullarda uygulanmasıdır” 

İLESAM
(İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ)
AKYURT BELEDİYESİ
ANKARA İLİ ORTAOKUL ve LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK
“ESERE SAYGILI, KORSANA KARŞIYIZ-4” ADLI SLOGAN VE LOGO YARIŞMASI

SLOGAN VE LOGO DALINDA ÖDÜLLER :
BİRİNCİYE   : Laptop Bilgisayar + Kitap Seti
İKİNCİYE   : Netbook Bilgisayar+Kitap Seti
ÜÇÜNCÜYE   : Dijital Fotoğraf Makinesi +Kitap Seti
 
KATILIM ŞARTLARI:
1.Yarışmaya 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Ankara ili içinde Ortaokul ve Lise’de okumakta olan öğrenciler katılabilir.
2.Yarışmaya her okuldan en çok 3 öğrenci katılabilecektir.
3. Katılımcı öğrenciler hem slogan hem de logo yarışmasına katılabilir. Logolar renkli de olabilir.
4.Slogan ve logolar Okul Müdürlüğünün resmi yazıları ile İLESAM’a gönderilecektir.
5.Slogan ve logolar öğrencilerin kendi ürünleri olacaktır ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olmalıdır.
6.Yarışmacılar, belirlenen ödüller dışında herhangi bir telif hakkı talep etmeyecektir.Yarışmaya katılan slogan ve logoların kullanım hakkı İLESAM’a aittir.Yarışmaya katılanlar bu şartları kabul etmiş sayılır.

DEĞERLENDİRME :
1. Slogan ve logolar, İLESAM tarafından oluşturulacak ön seçici kurul tarafından ön elemeden geçirilecek daha sonra asıl seçici kurul tarafından dereceye girenler belirlenecektir.
2. Yarışma sonunda dereceye giren ve katılan eserler kitaplaştırılabilir.
3.Asıl Seçici Kurul aşağıdaki isimlerden oluşur:
Mehmet Nuri PARMAKSIZ (İLESAM Genel Başkanı)
Ayla CAN (Akyurt Belediyesi Başkan Yardımcısı)
İlter YEŞİLAY (İLESAM Genel Başkan Yrd.)
Mehmet Salih EMANET ((Akyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü)
Pehlivan UZUN (İLESAM Genel Muhasibi)
Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY
Prof. Dr. Nurullah ÇETİN
Doç. Dr. Ayfer YILMAZ
Cemal TUZCUOĞULLARI
Arif BÜK
Hakan YILMAZ

YARIŞMA TAKVİMİ :
1. Yarışmaya son katılım tarihi 14 Aralık 2014’tür.
2. Yarışma sonuçları 16 Aralık 2014’te www.ilesam.org.tr adresinde açıklanacak ve ödül töreni  Ocak 2015’te düzenlenecektir.

YARIŞMAYA KATILIM BİÇİMİ : Okullar yarışmaya katılacak öğrencilerin slogan ve logolarını resmi yazı ile İLESAM’a (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) gönderecektir. İLESAM Adres: İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4, Kızılay/Ankara Tel:419 49 38-Belgeçer:419 49 39

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ (İLESAM) GENEL MERKEZİ

Adres: İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA
Tel: 0 312 419 49 38
Faks: 0 312 419 49 39
Web: http://www.ilesam.org.tr
E-posta: ilesam@ilesam.org.tr