Kırgızistan'da, giderleri devlet tarafından karşılanan yaklaşık 1,5 milyon dolarlık bütçeyle çekilen ve Kırgız sinema tarihinin en pahalı filmi unvanına sahip olan "Kurmancan Datka" filmi, Çin’de yapılacak olan Büyük İpek Yolu ülkelerinin 1. Uluslararası Film Festivali’nde gösterilecek. 

     Çin’in Xi’an şehrinde 20-24 Ekim 2014 gerçekleşecek festivalin amacı, Büyük İpek Yolu boyunca yer alan ülkeler arasında işbirliği ve kültürel alışveriş yapmak ve film endüstrisinde milletler arası ilişkileri güçlendirmek. Festival 50’den fazla ülkenin sinema yapımcılarını  toplayacak.
     "Kurmancan Datka" filmi Kırgızistan’da Bağımsızlık Günü vesilesiyle 31 Ağustos’tan itibaren gösterilmeye başladı. Kırgızistan Devlet Televizyon Kanalı Denetleme Kurulu Başkanı Farhat Bekmambetov ile Milliyetçi Ata Curt Partisi milletvekili ve Kurmancan Datka Vakfı Başkanı Jıldız Joldoşeva'nın yapımcılığını üstlendiği filmde, Kırgız halkının yönetim tarihinde "Alay Kraliçesi" olarak anılan ve Türkistan coğrafyasında ilk kadın general unvanına sahip Kurmancan adlı kadının hayatı, ailesi, yönetimde karşılaştığı acılar anlatılıyor. Kırgızlar'ın inancına, geleneksel hayatına, hürriyetine bağlılığının yanı sıra vatanperverliği ve cesareti konularının işlendiği film, 100 yıl önce Fergana Vadisinde meydana gelen olaylara ışık tutuyor.
     Fergana Vadisinde 1811-1907 yıllarında yaşayan Kurmancan adlı Kırgız kadının milletinin hürriyeti için küçük oğlu Kamçıbek'in Ruslar tarafından (1895) idam edilmesine razı olduğu rivayet ediliyor. Kırgızistan'ın bütün bölgelerinde Kurmancan Datka'nın heykelleri ve Kırgız parası üzerinde de resmi bulunuyor.