Üsküdar Belediyesi ve Sahaflar Birliği Derneği'nin işbirliğiyle düzenlenen 1. Üsküdar Sahaf Festivali törenle açıldı. Festivalde Osmanlı döneminde basılmış gazete, dergi, afiş, harita ve kitap gibi önemli eserler sergileniyor.

     Üsküdar Meydanı'nda ramazan çadırlarında gerçekleşen festivalin açılış töreninde konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, festivalde tarihi belge değerindeki değerli kitap, dergi, gazete, ferman, afiş, poster ve koleksiyonlarının vatandaşlarla buluştuğunu söyledi.
     Kültür ve sanat şehri olarak bilinen Üsküdar'da sahaf festivali yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Türkmen, "Bugün açılışını yaptığımız festivale kitapsever dostlarımız her semtten rahatça ulaşacak. Festivalde 40'a yakın sahaf 15 gün boyunca okurlarıyla buluşacak. Vatandaşlarımızı bekleriz. Üsküdar'da da bir sahaflar çarşısının olmasını isteriz. Bu çarşı sadece Üsküdar'a değil İstanbul'un her tarafına hizmet edecek" diye konuştu.
     Sahaflar Birliği Derneği Başkanı Emin Nedret İşli de uzun yıllardır Üsküdar'da bir sahaf festivali yapmanın özlemi içinde olduklarını belirtti.
     Festivalde Osmanlı eserlerinin yer aldığını ve vatandaşların bu eserlere rahatça ulaşabileceklerini ifade eden İşli, şunları kaydetti:
     "Festivalde, baskısı olmayan, nadir olan ya da Osmanlı döneminde basılmış gazete, dergi ve kitap gibi önemli eserler araştırmacısı ve meraklasına sunulacak. Romanından tarih kitabına dini eserden hukuk kitaplarına kadar önemli kitaplar var. Örneğin Servet-i Fünun, Sırat-ı Müstakim ve Sebilü'r Reşat gibi önemli edebiyat dergileri mevcut. Eski İstanbul'a ait çeşitli haritalar var. Hala çevirisi yapılmamış Osmanlı kaynak kitaplar ve Osmanlı döneminde basılmış levhaları da bulmak mümkün. 1900'lü yıllarda postadan geçmiş kullanılmış kartpostallar ve çeşitli el yazısı olan bazı belge ve mektuplar da sergileniyor. Eskiye dair bulabileceğiniz pek çok belge ve bilgi eserler festivalde yer buluyor. Festival 14 Eylül'e kadar burada olacak."
     Konuşmaların ardından festival, belediye başkanı Türkmen ve İşli, sahaf temsilcilerinin katılımıyla açılış yapıldı.
     Üsküdar vapur iskelesinin yanında, Marmaray istasyonunun karşısında yer alan festival çadırlarında son yıllarda basılıp kitapçılarda kalmayan eserler, eski yazı matbaa baskısı eserler, eski kartpostallar, haritalar ve bazı yayıncıların standlarında ise yeni kitaplar yer alıyor.