Suudi Arabistan'ın Vehhabi idaresi tarafından peygamberimiz Hz. Muhammed’in kemiklerinin bilinmeyen bir yere taşınacağını iddia eden Independent gazetesi, haberi Suudi bir akademisyenin 61 sayfalık belgesine dayandırdı. Gazeteye konuşan İslamî Mirası Araştırma Vakfı’ndan Dr. Alawi, meslektaşı Dr. Ali bin Abdülaziz el-Şebal’in hazırladığı Mescid-i Nebevi planının bulunduğu kitapçığın, incelenmek üzere Başkanlık Komitesi’ne gönderildiğini belirtti. 

      Abdülaziz el-Şebal’in planına göre Müslümanlar için, Mekke'deki Mescid-i Haram'dan sonra en kutsal mekan olarak kabul edilen Mescid-i Nebevi’de bulunan Hz Muhammed’in kemikleri, Bâki Mezarlığı’na taşınacak. Mezarın bulunduğu yer gizli kalacak.

     Dr. Alawi, "İnsanlar, Hz. Muhammed’in ailesinin yaşadığı odaları ziyaret ediyorlar ve mezar odasına girip dua ediyorlar. Şimdi, hacıların mezara gitmesini engellemek istiyorlar, çünkü bunun şirk koşmak ya da putperestlik olduğuna inanıyorlar. İnsanların Hz. Muhammed’in mezarına gitmesini engellemek için de tek yol, Peygamber’in mezarını Mescid-i Nebevi’den çıkarıp mezarlığa götürmek. Ancak buna Şiiler tepki gösterecektir” dedi. Dr. Alawi, "Hz. Muhammed’in mezarının yeri bilinmeyecek. Peygamber’in mezarının çevresindeki her şey hali hazırda yıkıldı ve çevresi buldozerlerle dolu . Her şeyi yıktıktan sonra camiye doğru hareket etmeye başlayabilirler. Bu, dünyanın gözü Irak ve Suriye’deyken yapılabilir. Eminim ki bu belgenin ortaya çıkmasıyla Müslümanlar şok olacak ve plan büyük bir öfke uyandıracak" diye konuştu. 

     Yalnız Şiilerin değil İslam aleminin en fazla mensubu olan, ehl-i sünnetten Hanefi mezhebi mensuplarının da büyük tepki göstereceği tahmin edilen bu plan aslında yeni değil. Osmanlı mirası Ecyad kalesini yıkan Suudi Arabistan'ın 2012 yılında Mescid-i Nebevi'ye genişletme gerekçesiyle buldozerleri soktuğu 2012 yılında haber sitelerinde yer almıştı.

     Çeşitli sitelerde yer alan rivayetlere göre Türkiye Cumhuriyeti yeni bir devletken de aynı niyet vardı. Bir sitenin haberi şöyle idi: "AK Parti eski Milletvekili Prof. Nevzat Yalçıntaş, Suudilerin Hz. Muhammed'in mezarının yıkılmasına yönelik 1926 yılındaki teşebbüsünü 2008 yılında gündeme getirmişti. Yalçıntaş, katıldığı bir televizyon programında şunları söylemişti: 'Suudi Arabistan sınırları içindeki tüm mezarlıkları yıkıyorlardı. Atatürk sıranın Hz. Muhammed'in kabrine geldiğini öğrenince bir telgraf çekerek, 'Eğer bir tek taşına bile dokunursanız ordumu aşağı gönderirim' demişti. Bunun üzerine Suudiler Hz. Muhammed'in kabrine dokunamamıştı. Ama bu telgraf yok edildi.' 

     Vahabi geleneklerine göre, Hac’da ölenler mezar taşı olmadan kutsal topraklarda gömülüyor. 

     Peygamberin mezarına gaflet uykusu ile yaklaşılmasına bile tahammül edemeyen şair Nabî'nin mirasçıları buna elbette sessiz kalmayacaklardır. Bütün mesele o telgrafı çekebilecek adamı bulmaktır.   

Kaynaklar:

1) http://www.sabah.com.tr/dunya/2012/10/31/peygamberimizin-kabrinin-oldugu-cami-yikilacak  

2) http://blog.milliyet.com.tr/hz--muhammed-in-mezarinin-korunmasi-icin-ataturk-un-telgrafi/Blog/?BlogNo=333787  

3) http://www.ahmetakyol.net/hz-muhammedin-mezari-ve-ataturk/  

4) http://www.internethaber.com/kutsal-mezari-ataturk-kurtarmis-152048h.htm

5) http://www.odatv.com/n.php?n=hazreti-muhammedin-mezarini-ya-israil-yiksaydi-0511121200

6) http://www.aksam.com.tr/dunya/peygamberimiz-hz-muhammedin-mezari-tasinacak-iddiasi/haber-335880?utm_source=haberler.com&utm_medium=manset&utm_campaign=HaberlerComCoop style="text-align: center;">