Azerbaycan’ın başta Dağlık Karabağ bölgesi olmak üzere mühim bir kısmını işgal altında tutan Ermenistan, 1994 yılından bu yana devam eden ateşkesi de zaman zaman bozmaya devam ediyor.  Temmuz ayının son haftasında Ermeni tahrik saldırıları aralıksız devam etti.

 

    Temmuz ayının son gecesi Ermeni keşif ve sabotaj birlikleri kazak, Ağstafa, ve Tovuz ilçelerinin kırsal kesiminde ve köylerinde saldırılar düzenlediler. Saldırılara Azerbaycan silahlı kuvvetleri hemen karşılık verdi. Bir haftadır devam eden çatışmalarda Azerbaycan ve Ermenistan muhtelif kayıplar verdiler. Azerbaycan silahlı kuvvetleri cephe hattında bir tatbikata başlayarak savaş hazırlıklarına başladı. Tatbikatta zırhlı araçlar, helikopter ve uçaklar yer aldı.
     Amerika Birleşik Devletleri ve 1990'lı yıllarda Ermenilere verdiği destekle Azerbaycan topraklarının işgal edilmesini sağlayan Rusya taraflara itidal ve görüşme çağrısı yaparken Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Azerbaycan halkına şehitleri için  başsağlığı diledi.
     Olayların ayrıntıları  Azerbaycan Savunma Bakanlığı sitesinden (http://www.mod.gov.az/) takip edilebilir.