Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Taşkent'in Minar semtinde, Bozsu kenarında inşa edilmekte olan cami inşaatını gezerek inceleme yaptı.

    

     Bağımsızlığın ilanından itibaren geçmişten gelen ve Rus işgalini yok edemediği örf, adet ve gelenekleri yaşatılmasında Kerimov öncülük etti. Çarlık Rusyası ve Sovyetler Birliği devrinde kaderine terk edilen, yıkılması beklenen hatta bir çoğu yıkılan mimari eserler İslam Kerimov'un öncülüğünde yeniden inşa edilmişti. Bunlar arasında ünlü hadis alimi İmam Buhari, Abdülhalık Gucduvani, Şah-ı Nakşibend, Tirmizi, Maturidi türbeleri ve Hazret-i İmam camii bunlara birer örnek.
     Ramazan münasebetiyle Taşkent'teki yeni cami inşaatını ziyaret eden Kerimov yapım işleri ile yakından ilgilendi. Kerimov'un teklif ve talimatları ile yapılmakta olan yeni cami inşaatında tarihi mimari üslup ve çağdaş yapı teknikleri birlikte kullanılıyor. İnşaatta bulunan mimar, mühendis ve ustalarla sohbet eden Cumhurbaşkanı, mimari ve inşaat işlerinin önemini anlattı. Etrafı ayrıntılı olarak inceleyen Kerimov, her bir ağacın ve her binanın şehircilik açısından önemini dile getirdi.