Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu, bölgedeki İsrail saldırılarında pazar akşamından bu yana her saat en az bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

     BBC’ye konuşan UNICEF’in Gazze’deki yetkilisi Pernille Ironside, artan çocuk ölümlerinin dehşet verici olduğunu söyledi.
     Pernille Ironside, “Bu kesinlikle şok edici, hatta açık konuşmak gerekirse iğrenç bir durum. Pazar akşamından bu yana 69 çocuk öldürüldü. Bu da son iki buçuk gün içinde saatte birden fazla çocuğun hayatını kaybettiği anlamına geliyor” dedi.
     Gazze’de herkesin İsrail saldırılarından etkilendiğini belirten Ironside sözlerini şöyle sürdürdü:
     “Önceki gün Şiama adlı dört yaşındaki bir kızla tanıştım. O ve babası dışında ailesinden hiç kimse sağ kalmamıştı. Annesi, iki ağabeyi yaşamlarını yitirmiş. Şiama’nın karnında da şarapnel yarası vardı. Zor hayatta kalmıştı. Gazze’de sürekli böyle hikâyeler duyuyorum.”

“İsrail, Savaş Suçları İşlemiş Olabilir”

     BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise İsrail’in Gazze’de savaş suçları işlemiş olabileceğini söyledi.
     İsviçre’nin Cenevre kentinde acil gündemle toplanan BM İnsan Hakları Konseyi’nin oturumunda konuşan Pillay, Gazze’de çocukların öldürüldüğünü, evlerin de yıkıldığını belirtti.
     İsrail’in “büyük bir ihtimalle” uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyen Pillay, Hamas’ı da İsrail’e yönelik roket ve havan topu saldırıları nedeniyle kınadı.
     Oturumda konuşan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El-Malki de İsrail’in insanlığa karşı suç işlediğini belirtti.
     İsrail’in Konsey’deki temsilcisi Eviatar Manor ise Hamas’ın askeri altyapısını yok edeceklerini söyledi.
     Konsey’in hızla toplanmasını gereksiz bulduklarını vurgulayan Manor, “Gazzeliler düşmanımız değil. İsrail’in kendisini koruması gerek ve bu noktada uluslararası hukuka uygun hareket ediyor” dedi.

Can Kayıpları Hızla Artıyor

     İsrail’in iki haftadır süren Gazze’ye yönelik saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı ise 649′a yükseldi.
     Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, gece yarısı düzenlenen saldırılarda 18 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiğini söyledi.
     İsrail’in saldırıları sonucu şu ana kadar 4 bin 100 Filistinli de yaralandı.
     Ölen İsrail askerlerinin sayısı ise 29 olarak açıklandı. Son olarak İsrailli bir tank komutanının gece yarısı Filistinli bir keskin nişancı tarafından vurulduğu bildirildi.
     Gazze’den düzenlenen saldırılarda bu sabah da İsrailli iki sivil öldü.
     İsrail’in saldırılarının başlamasından bu yana Gazze’den kaçan Filistinlilerin sayısı ise 100 bini aştı.
     Gazze’de İsrail’in askeri harekatı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor. Çocuk hakları örgütü Save The Children, çatışma ortamı yüzünden en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına dikkat çekiyor.
     Uluslararası çocuk hakları örgütü Save The Children’ın verilerine göre, İsrail’in Gazze operasyonu sonucu yaralanan Filistinlilerin üçte ikisi çocuk. Örgüt, yaralanan, ailesinden birini kaybeden ve ölüm anına tanıklık etmek zorunda kalan veya evinin çöktüğünü gören en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor. Save The Children yetkilileri bu sonuca, yerel örgütlerle birlikte yüzlerce çocuğun tedavi gördüğü klinikleri ve evleri ziyaret ederek ulaşmış.
     Çatışmanın Gazze’de mahsur kalan, kaçma imkanı olmayan, okullarda ve hastanelerde muhafaza imkanı arayan Filistinli çocukları daha fazla etkilediği belirtiliyor. Save The Children örgütünden David Hassel, “Son 48 saat en kanlı saatlerdi, sivil halkın korunması ve insan haklarına bağlı kalınması konusundaki kaygılarımız giderek artıyor. Çatışmanın taraflarını uluslararası koruma altında olan okullara ve hastanelere saygı göstermeye ve buraları hedef almamaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak-1 : BBC Türkçe
Kaynak-2 : Deutsche Welle (Türkçe)

http://www.straturk.com