Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan Özbek İhracat Merkezinde düzenlenen “Turizm İpek Yolunda” konulu 18. Taşkent Milletlerarası Turizm Fuarı katılanlar tarafından beğenildi.

Fuardaki standlarda 700 den fazla yabancı firma hizmetlerini sergilediler.

     Ana salonda yer alan Özbekistan bölümünde ülkenin bütün turizm imkânlarının sergilendiği dikkati çekti. Bugün Özbekistan sınırları içinde bulunan dört binden fazla tarihi ve kültürel dünyanın turizm sahasındaki cazip ülkeleri arasına girmektedir.

     Fuar açılış töreninde huzur, refah, karşılıklı saygı, dostluk, Özbek halkının misafirperverliği sonucu turizm ilişkilerinin genişlemesi ve yükselişi ve bunun önemi hakkında konuşmalar yapıldı. 2011 yılında Özbekistan’da bir milyonda fazla turiste hizmet verildiği belirtildi.

      Dünya ekonomisinde turizmin otomotiv, petrol ve gaz üretiminden sonra üçüncü sırada yer almaktadır. Bu sebeple ülke yöneticileri bu sahanın sürekli gelişimine ayrı bir önem vermektedirler.

     Fuara girildiğinde çeşitli alanlarda Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığının faaliyetlerini gösteren güzel san’at eserleri ve meşhur sanatçıların güzel eserleriyle ilgilenmeden geçmek mümkün değildi. Fuarda çeşitli ülkelerle Özbekistan arasındaki turizm ilişkileri üzerine anlaşmalar ve görüşmeler de yapıldı.

     Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Türkiye de Özbekistan İhracat Merkezindeki Turizm Fuarının en faal katılımcılarından biri oldu.

     Fuar çerçevesinde turizm alanında gelecekte işbirliğinin yükselmesi için önemli hususlar hakkında Özbekistan Kültür ve Spor Bakanı Tursunali Koziyev ile Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay görüştüler. Bu vesileyle Özbekistan’ın zengin kültürel mirasa sahip olduğu, her sahadaki yükselişi ve bunun sürekliliği ifade edildi.

     Misafir Türk Bakan bu tür faaliyetlerin gerçekleşmesi ve işbirliği için üç yıl süreli anlaşma teklifi sundu. İki ülke yararına turizm sahasındaki alış veriş hakkında fikirlerini belirtti. Görüşmenin sonunda Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay demeç verdi. Türk Bakan:

“Ben Taşkent’e iki ülke arasındaki işbirliğinin yükseleceği konusunda büyük ümitle geldim, işte bu çabalarımız hayata geçiyor. Biz, Özbekistan Kültür ve Spor Bakanlığı ve Özbek Turizm Milli Şirketi yetkilileri ile karşılıklı görüşmeler yaptık. Ben Özbekistan’a gençlik yıllarımda bunda 30 yıl önce gelmiştim. Özbekistan, bağımsızlığının 21  yılı süresince çok büyük başarılar elde etmiş. İnsanların yüzündeki mutlu gülümseyiş büyük gelişmeleri gösteriyor. Taşkent şehri büyük ve güzel mimari eserlerle güzel ve çağdaş bir şehir olmuş. Ülkenin gelişmesi yüksek seviyelere ulaşmış. Halkınıza ve devlet yöneticilerine iyi dileklerimi sunuyorum.”

 

 

 

Kaynak: http://uz.mcs.uz