Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Kerkük Türkmen İlçe Merkezi Başkanı Münir Kafili, Kerkük’te uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

     Münir Kafili’nin bulunduğu araca düzenlenen silahlı saldırı sonucu Kafili hayatını kaybederken şoförü ise saldırıdan yaralı olarak kurtuldu. Münir Kafili’nin Kerkük’ün merkezinde şoförünün kullandığı araçla evine gittiği sırada arkadan yaklaşan bir araçtan açılan ateş sonucu vurulduğu ve vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden kurşunlar sonucu olay yerinde hayatını kaybettiği öğrenildi. Kafili’nin bulunduğu araca arkadan selektör yakarak yaklaşan bir araçta bulunan saldırganların Kafili’nin aracının yavaşlaması nedeniyle aracın yanına geldiği ve saldırıyı gerçekleştirdiği öğrenildi.
     Saldırganlar suikast sonrası olay yerinden hızla uzaklaşırken, saldırıyı kimin veya hangi grupların gerçekleştirdiğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor.
     Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Irak makamlarından Türkmenlere yönelik saldırıların faillerinin süratle yakalanarak adalet önüne çıkarılması için ciddi çaba sarf etmelerini istedi.
     Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu üyesi Münir Kafili’nin bugün Kerkük’teki evinin yakınlarında silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmesi üzerine yazılı bir mesaj yayımlayan Dışişleri Bakanlığı, “Söz konusu terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Adı geçene Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz. Sayın Bakanımız da Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi’yi telefonla arayarak taziyelerini sunmuştur.” açıklamasında bulundu. Irak’ta güvenlik durumunun son yıllarda giderek kötüleştiğinin, özellikle 6 Haziran tarihinde Musul’a yapılan saldırıdan sonra durumun daha da vahim bir hal aldığını, şiddet olaylarından Irak halkını oluşturan tüm unsurların etkilendiğine dikkat çeken Dışişleri, açıklamasında “Bu ülkede gerçekleştirilen terör saldırılarında çok sayıda Türkmen soydaşımızın yanı sıra, bu toplumun öndegelen isimlerinin de özellikle hedef alınması ve şimdiye kadar faillerinin yakalanamamış olması dikkat çekicidir. Diğer taraftan, Irak’ta son dönemde başlayan çatışmalar sonucu çok sayıda soydaşımızın göç etmek zorunda kalması da endişeyle izlenmektedir.” ifadelerine yer verdi.
     Türkiye’nin Irak’ta barış ve istikrarın tesisi ile Türkmen toplumu dahil olmak üzere bu ülkedeki tüm kesimlerin huzur ve refahının temini için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanlığı, “Soydaşlarımızın yaşadığı bölgelerdeki yetkililer dahil olmak üzere tüm Irak makamlarından, Irak içinde barış içinde yaşamaktan başka bir hedef gütmeyen, Irak’ın kurucu unsuru ve sadık vatandaşları olan Türkmen kardeşlerimizin ve onların siyasi temsilcilerinin güvenliğinin sağlanması, katillerinin süratle yakalanarak adalet önüne çıkarılması için artık ciddi şekilde çaba sarf etmelerini beklemekteyiz.” dedi.
     Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahaddin Vali Yardımcısı Ahmet Koca da diğer bazı Türkmen vatandaşlarla birlikte tam bir yıl önce Tuzhurmatu’da gerçekleşen bir intihar saldırısında katledilmişlerdi.
     Irak Türklerine yönelik saldırılar 1959 yılından bu yana devam ediyor.