Türk Çocuk Edebiyatının güzide eserleri Özbek şair Mizaziz Azam tarafından Özbekçeye çevirilerek Özbekistan'da yayımlandı. Eserlerin yazarları ve resimleyen sanatçılar telif haklarından Özbek çocuklar için feragat ettiler.

     TEDA Projesi’nce desteklenen Çocuk Vakfı Türk Çocuk ve İlkgençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi çerçevesinde Türk çocuk edebiyatından 4 çocuk kitabı Özbekistan’da yayımlandı.
     Türkçe’den Özbekçe’ye Özbek şair Miraziz A’zam tarafından çevrilen ve Extremum Press tarafından 2013 yılında Taşkent’te yayımlanan 4 çocuk kitabının adları şöyle: Gülten Dayıoğlu’nun Leylek Karda Kaldı (Laylak Qordo Qoldi), ( resimleyen F. Fisün İyicil ), Mustafa Kutlu’nun Yıldız Tozu ( Yulduz To’zonı ), ( resimleyen Reza Hammatirad ), Mustafa Ruhi Şirin’in Geceleri Mızıka Çalan Kedi ( Kechaları Musıqa Chalgan Mushuk ), (resimleyen Ferit Avcı) çocuklar için öykü kitapları ile Ali Akbaş’ın çocuklar için şiir kitabı Kuş Sofrası, ( Qush Sufrasi ), ( resimleyen Yıldız Eviren ).
     Mustafa Ruhi Şirin’in Dünyaya Gülen Adam-Şiirli Nasrettin Hoca Fıkraları ( resimleyen Ferit Avcı ) kitabının Miraziz A’zam çevirisi ile Tefekkür Yayınevi tarafından 2011 yılında Özbekistan’da yayımlanan ilk çocuk kitabından sonra Özbekçe’de 5 çocuk kitabı yayımlanmış oldu.
     Yazarlar ve çizerler kitaplarının telifi haklarını Özbekistan’daki öksüz ve yetim çocuklara kitap harçlığı olarak bağışladı.