Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

     Ünlü divan şairi Fuzuli'nin, "Dest busi arzusıyla ger ölsem dostlar. Kuze eylen toprağım sunun anunla yare su" (Dostlarım, şayet onun elini öpme arzusuyla ölürsem, öldükten sonra toprağımı testi yapın ve onunla sevgiliye su sunun) mısralarıyla ifade ettiği dileği, Trabzon 88. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerince yürütülen proje kapsamında yerine getirildi.

     Trabzon 88. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Turgut Okutur'un öğrencileri ile hayata geçirmek için çalışmalarını yürüttüğü projenin, Fuzuli'nin Bağdat'taki mezarından alınan toprağın Trabzon'a ulaştırılması ve bu topraktan testi yapılması aşamalarının ardından son aşaması da gerçekleştirildi.

     Bağdat Büyükelçiliğini koruyan güvenlik biriminde görevli Fatih Tamer Kömürcü'nün, Fuzuli'nin mezarından alarak Trabzon'a ulaştırdığı topraktan, Kütahya'da ustalar tarafından üzerine Hazreti Muhammed'i simgeleyen kırmızı gül motifi ile Fuzuli'nin 5 asır önce kaleme aldığı ''Su Kasidesi''nin iki mısrası ve okulun adının yazılı olduğu iki testi yapıldı.

     Trabzon 88. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Suiçmez, Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ile bir gıda şirketinin maddi katkısıyla Trabzon Müzeler Müdürlüğünde 'tarihi eser değeri yoktur' diye hazırlanan tutanak ve mühürlü kutuya konulan testi ile Medine'ye gitti.

     Suiçmez, testiden, Mescid-i Nebevi'nin ikinci yetkilisi olan ve Hazreti Muhammed'in kabrinin yer aldığı bölümün anahtarının da bulunduğu Seyyid Faris Abumansur'un ilgisi ile Fuzuli'nin ölüm yıl dönümü olan 11 Ocak'ta, Hazreti Muhammed'in kabrinin bulunduğu bölümün girişindeki kapının önüne su döktü. Suiçmez, devlet büyüklerinin bu alanda girebildikleri bölümünü de ziyaret etme imkanı buldu.

     Suiçmez yaptığı açıklamada, Edebiyat Öğretmeni Turgut Okutur'un öğrencileri ile yüzyılın edebiyat alanındaki en ilginç projelerinden birine imza attığını söyledi. Proje ile Fuzuli'nin "Su Kasidesi"ndeki vasiyet niteliği taşıyan isteğini yerine getirmek amacıyla yola çıktıklarını belirten Suiçmez, "Türk İslam aleminde çok itibarı olan şairin yaklaşık 500 yıl önceki vasiyetini yerine getirme projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fuzuli'nin vasiyetini gerçekleştirdik, ruhu rahat etmiştir diye düşünüyorum" dedi.

     Suiçmez, Fuzuli'nin ölüm yıl dönümüne denk gelmesinin de ayrı mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Testimiz artık ayrı bir manevi öneme kavuştu. Beraberimdeki testi ile Mescid-i Mebevi'nin, Ravza-i Mutahhara'nın her bölgesini gezdim. Testi ile Peygamber Efendimizin kabrine ulaşabildiğimiz en yakın noktaya su döktüm. Böylece Fuzuli'nin Su Kasidesi'nde beyan ettiği isteği yerine getirdik. Yaptığımız bu işlemin, ilk defa gerçekleştirilmesi açısından son derece büyük önemi var" diye konuştu.

     Abumansur'un, kendilerine çok yardımcı olduğunu ve nezaket kuralları içinde Hazreti Muhammed'in kabrini görme imkanlarının olmadığını ilettiğini anlatan Suiçmez, şöyle devam etti: "Beni ofisinde iftar yemeğine davet eden Abumansur, Peygamber Efendimizin kabrini sadece sahabelerin görebildiğini söyledi. Peygamberimizin kabrinin bulunduğu alanın üç ayrı duvarla örülü olduğunu ve bu duvarların etrafının da Osmanlı döneminde başka bir duvarla örüldüğünü belirtti. Devlet büyüklerinin bile Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etmek istediklerinde ancak önlerine çıkan ilk duvarın olduğu bölüme kadar gidebildiklerini kaydetti. Bu bilgiler ışığında biz de Fuzuli'nin isteğini, Peygamberimizin kabrine en yakın noktaya su dökerek gidereceğimize inandık ve bu yönde dua ettik."

     Suiçmez, milletin çok değerli bir şairinin vasiyet kabul edilen isteğini yerine getirmiş olmanın, kendileri için çok büyük onur vesilesi olduğunu dile getirerek, "Kendiliğinden gelişen güzellikler demeti sayesinde biz bunu gerçekleştirebildik. Bu projenin, edebiyat tarihine bir armağan niteliği taşıdığını düşünüyorum çünkü asırlardır bilinen bir istek şimdi yerine getirilebildi. Bana göre, bu vasiyetin gerçekleştirildiği proje ders kitaplarına girmeli" dedi.

     Suiçmez, testinin Trabzon Müzesine konulmasına ilişkin planları bulunduğunu vurgulayarak, diğer testinin ise okulda kalacağını kaydetti.

 

SABAH GAZETESİ