Türkiye adına bilimsel araştırmalar yapmak için “I. Antarktika Türk Antarktika Programı” kapsamında Antarktika’ya giden İÜ Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, çalışmalarına başladı.

      

     Antarktika’da Türk bayrağını dalgalandıran Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi üyesi Yrd. Doç. Dr. Çelik, bölgede Türkiye adına bilimsel araştırmalar yapan ilk Türk yerbilimci olmayı başardı. İstanbul Üniversitesi ve “Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi” (TAKBAM) – “Bulgar Antarktika Enstitüsü” (BAI) iş birliği ile düzenlenen “I. Antarktika Türk Bilim Seferi” programı, 6 Ocak – 22 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

     Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, “I. Antarktika Türk Antarktika Programı” kapsamında, Antarktika’da küresel ısınma dolayısıyla gelişen buzul çökellerinin sedimantolojisi ile kıtanın genel jeolojik araştırmasının yapılması yanı sıra ortak-çok disiplinli yeni araştırma projelerinin ve gelecekte etkinleştirilecek proje altyapılarının oluşturulması için yerinde incelemelerde bulunacak. Sefer, gelecekte Antarktika’da kurulması düşünülen “Türk Araştırma Üssü” için de bir temel teşkil edecek. Türk akademisyenlerin önünü açacak olan araştırma, İstanbul Üniversitesi’nin uluslararasılaşma sürecine de önemli katkı sağlayacak. Araştırma ekibi, iki İngiltere, iki Portekiz, bir Polonya, bir Moğolistan, üç Bulgaristan ve bir Türk bilim insanı olmak üzere 10 kişiden oluşmaktadır.

     “I. Antarktika Türk Bilim Seferi” için İstanbul’dan yola çıkan ekip Sofya, Roma, Buenos Aires, Rio Gallegos ve King George’un ardından Antarktika’daki Bulgaristan Araştırma Üssü’ne üç günde ulaştı.

İstanbul Üniversitesi ve Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TAKBAM)-Bulgar Antarktika Enstitüsü (BAI) işbirliğiyle düzenlenen programın finansörlüğünü İstanbul Üniversitesi karşılıyor.

QHA