Özbekistan'ın tanınmış yazar, münekkit ve gazetecilerinden Ahmed A’zam 4 ocak 2014 Cumartesi günü vefat etti. Ahmed Azam 64 yaşındaydı.

     Yazarın kendi sitesindeki bilgilere göre; Ahmed A’zam 1949 yılında Semerkand’ın Cambay ilçesine bağlı Gazira köyünde doğdu. 1971 yılında Semerkand Devlet Üniversitesinin Özbek ve Tacik Dilleri Fakültesini bitirdi. Aynı yıl Ali Şir Nevai müzesinde göreve başladı.      Gülistan gazetesi, Özbekistan San’atı ve Edebiyatı dergisi, Sovyet Özbekiston San’atı gazetesi yazı işlerinde ve Özbekistan Yazarlar Birliğinde çalıştı. Siyasetle meşgul oldu. Birlik Halk Hareketi ve Erk Partisi yönetiminde görev aldı. 1999-2004 yılları arasında milletvekili seçildi. Özbekistan televizyonunda başyazarlık ve yönetmenlik görevlerini üstlendi. Yüzlerce film ve belgesel filmlerin çekiminde görev aldı. Bunlar arasında Özlik (Kendisi), Halkning Köngli (Halkın Gönlü), Törtinçi Hâkimiyet (Dördüncü  Kuvvet) tanınmış olanlarıdır.
     Ayning Gerdişi (Ayın Çevresi), Bu Küning Devamı (Bu Günün Devamı), Sayesini Yokatgen Adam (Gölgesini Kaybeden Adam), Hâlî Hayât Bar (Hayat Devam Ediyor), Özi Uylanmegen Savcı (Kendi Evlenmeyen Görücü) vb. birçok eseri basıldı.