Yazdır
Kategori: Kültür - San'at - Edebiyat

     Ermenistan’ın iktidardaki Cumhuriyetçi Partisi meclis grup başkanı Galust Saakyan düzenlediği basın toplantısında; Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Dağlık Karabağ meselesi ve Gümrük Birliği sınırlarına ilişkin açıklamalarının Ermenistan tarafından kabul edilemez olduğunu belirtti.

     Galust Saakyan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in bu tür açıklamalar yapmasının Kazakistan ile Azerbaycan arasında mevcut dostluk ilişkileriyle ilgili olduğunu ve Nursultan Nazarbayev’in Karabağ meselesini gündeme taşımasının normal olduğunu ifade etti.
     Galust Saakyan, Ermenistan’ın Gümrük Birliğine üyeliğiyle ilgili “yol haritası”nın muhtevası ile ilgili bilgisi olmadığını, “yol haritası”nın yakın zamanda yayınlanacağını ve kamuoyuna sunulacağını söyledi.
     Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 24 Aralık 2013 günü Avrasya Ekonomik Yüksek Konseyi toplantısında yaptığı açıklamasında, Kazakistan’ın Ermenistan’ın üyeliği ile ilgili “yol haritası”nı Dağlık Karabağ meselesine ilişkin özel kayıt düşülmesi şartıyla imzalamaya hazır olduğunu belirtmişti.
     Nursultan Nazarbayev, Orta Asya'da Türk Cumhuriyetleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeye çalışırken Türkiye ve Azerbaycan'la ilişkileri de sıcak tutuyor. Bunun yanında "tam bağımsız" olma anlayışına aykırı gördüğü yaşanmış olaylar sebebiyle Türk cumhuriyetleri ile ilişkileri zayıf olan Özbekistan ve "tarafsız devlet" statüsünü kendisi için uygun gören Türkmenistan'ı da sık sık ziyaret ederek kardeşlik bağlarını güçlendiriyor.
     24Aralık 2013 tarihinde Moskova’da gerçekleşen Liderler Zirvesinde Nursultan Nazarbayev'in "Ermenistan’ın Avrasya Gümrük Birliğine girebilmesi için, Karabağ meselesini çözüme kavuşturulması talebi Bağımsız Devletler Topluluğu zirve görüşmelerinde bir ilk olarak tarihe geçecek.