Türk Edebiyatı dergisinin Aralık 2013 sayısı resim ve tezhip konularına ağırlık veren bir sayı ile karşımıza çıktı. Derginin bu sayısında resim ve tezhibe ağırlık verilmiş. Beşir Ayvazoğlu’nun giriş yazısı dergi muhtevasına ışık tutuyor:

     “2013’ün bu son sayısına, M. Selim Gökçe’nin Rikkat Kunt hakkında çok güzel bir kitap yazan F. Çiçek Derman hanımefendiyle yaptığı röportajla başlıyoruz. Yakın tarihimizin önemli siyasi figürlerinden ve seçkin entelektüellerinden biri olan Hüseyin Kâzım Kadri Bey’in kızı Rikkat Kunt, Beylerbeyi’nde yetişmiş, Tevfik Fikret ve Mehmed Âkif gibi büyük isimlerin talebesi olmuş bir İstanbul hanımefendisi, Güzel Sanatlar Akademisi’nde klasik tezhibi ihya ederek yüzlerce talebe yetiştirmiş bir “hoca hanım”dır. Çiçek Hanım, Rikkat Kunt: Hoca Hanım adını taşıyan kitabında, talebesi olduğu bu seçkin kadını ve yakın çevresini ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.
     İkinci ve üçüncü yazılarımız da plastik sanatlarla ilgili. Bu yazılardan biri, geçen ay Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde retrospektif sergisi açılan Gencay Kasapcı hakkında... Ömer Faruk Şerifoğlu’nun imzasını taşıyan bu yazıda, kadın ressamlarımız arasında seçkin bir yere sahip olan Gencay Hanım’ın ince işçilikleriyle dikkati çeken muhteşem eserleri değerlendiriliyor.
Geçen sayımızda, “Eskizlerden Tablolara: Ressam Sultan Abdülaziz” sergisi vesilesiyle bir röportaj yaptığımız M. Lütfi Şen, küratörlüğünü üstlendiği bu sergide bazılarına yer verdiği yağlıboya tabloların Sultan Abdülaziz tarafından yapılmış olabileceği görüşünü savunuyordu. Bu görüşe, Polonya’da, Krakov Müzesi’nde muhafaza edilen bir albümdeki eskizlerden yola çıkarak ulaşmıştı. Sultan Abdülaziz tarafından yapıldığı kesin olarak bilinen bu eskizler, söz konusu tabloların ön çalışmalarıdır. Ancak Milli Saraylar’da sanat tarihçisi ve tablo uzmanı olarak görev yapan Gülsen Sevinç Kaya ve Ümit Kılınç, bu görüşe karşı çıkıyor ve eskizleri Sultan Abdülaziz’in yaptığını, fakat yağlıboya savaş tablolarının Stanislav Chlebowski’ye ait olduğunu söylüyorlar. Bu iki değerli uzmanın imzasını taşıyan “Hânedan’dan Baba-Oğul İki Ressam” başlıklı yazıda, son halife Abdülmecid Efendi’nin basında bir hayli tartışılan “Avluda Kadınlar” tablosu konusunda benim savunduğum görüşün doğru olmadığı da gösteriliyor. Abdülmecid Efendi’nin şehzadeliği sırasında oryantalist ressamları taklit ederek resimler yaptığını ve bütün tablolarının fotoğraflarını bir albümde topladığını bu yazıdan öğrenmiş olduk. Her bakımdan oryantalist karakter taşıyan bu tablonun, kesin bir belgeye dayanmadan, Abdülmecid Efendi’ye ait olduğuna inanmak zordu. Belge gösterildiğine göre, mesele yok demektir.
     Bu sayımızda, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak 10 Ekim’de aramızdan ayrılan büyük kültür ve düşünce adamı Nevzat Kösoğlu’na özel bir bölüm ayırdık. Necmettin Turinay, Cengiz Aydoğdu, Senail Özkan, Cemal Kurnaz ve Selçuk Karakılıç, yakından tanıdıkları merhumu çeşitli yönleriyle ele alarak değerlendirdiler. Necmettin Turinay’ın yazısında, Nevzat Bey’in siyasi hayattan çekilmeyi bilmiş biri olduğuna dikkat çekiliyor, hem de bir daha geriye dönüp bakmamacasına… “Herhangi bir hesaplaşma duygusuna kapılmadan fikirlerin dünyasına sür’atli bir intikal…”
     Diğer yazılara gelince... Mehmet Aycı, “Denizin Dibinde Demirden Yollar” başlıklı denemesinde Marmaray’ın uzun hikâyesini kısaca anlatıyor. Tamer Kütükçü, Mesud Cemil’in ölümünün 50. yılında unutulmuş olmasından büyük bir üzüntü duyarak kaleme sarıldı ve Tanburi Cemil Bey’in kendisi gibi büyük bir sanatkâr olan oğlunu hatırlatarak hatırasını saygıyla anmamıza vesile oldu. Alâattin Karaca, gelecek sayımızda ikinci bölümünü yayımlayacağımız yazısında Osmanlıcı/İslâmcı vatan anlayışının şiire nasıl yansıdığını araştırıyor. Funda Özsoy Erdoğan, Bahtiyar Aslan’ın Kentin Haberi Yok adlı hikâye kitabını, Hayrettin Orhanoğlu da Rasim Demirtaş’ın şiirlerini değerlendirdi.
     Bu sayıya Cevdet Karal, Cengizhan Orakçı, Abdurrahman Şimşek, Abdurrahman Hancıoğlu, İsmail Aykanat, Sertaç Gereç, Kalender Yıldız, Bülent Gündoğan, Salih Çınar Han, Mehmet Baş ve İbrahim Türkhan şiirleriyle; Ayşe Göktürk Tunceroğlu, Recep Seyhan ve Recep Şükrü Güngör de hikâyeleriyle katkıda bulundular.”
     Türk Edebiyatı dergisi gazete bayilerinden ve DR kitapevlerinden temin edilebilir. En güzeli abone olup derginin evinize veya iş yerinize gelmesi … Edebiyat dergilerinin yaşaması için de abonelik en güzel destekleme yolu.