Ahıska Türklerinin yurtlarından sürgün edilişi münasebetiyle ülkemizde ve dünyada anma programları düzenlendi. Ahıska Türkleri, 1944 yılında Stalin tarafından iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak, gidecekleri yere kadar aşağı dahi inmemek şartı ile kapalı tren vagonlarında Orta Asya'ya sürülerek Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürüldü. Bu sürgünün Stalin'in Karadeniz kıyılarını Türklerden temizleme operasyonunun bir parçası olduğu Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra açıklanan arşivlerde ortaya çıkmıştır. Aynı kaderi paylaşan Kırım Tatarları ve Ahıska Türklerinin bu hazin sürgününde binlerce insan yollarda öldü.

     Sovyetler Birliği'nin son yıllarında, Özbekistan’ın Fergana vadisinde yaşayan Ahıska Türkleri, 1989 yılında, Sovyetler Birliği yetkililerinin tertiplediği etnik bir gerilim sonrasında büyük bir şiddete uğradı. İki kardeş halkın birbirine düşman edildiği bu korkunç trajedinin ardından bölgedeki Ahıska Türkleri tamamen göç etmek zorunda kaldı.
     Ahıska Kültür Merkezi, Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür salonunda anma programı düzenledi.
     İzmir’de de Ahıska Türkleri sürgün abidesi açıldı. Menemen İlçesine bağlı Koyundere beldesindeki Ahıska kent konutlarının içine yapılan abidenin açılışına Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende hüzün ve gözyaşı eksik olmadı. İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Türkiye’nin ilk Ahıska Türkleri Sürgün Abidesi İzmir’e yapıldı. Menemen İlçesine bağlı Koyundere beldesindeki TOKİ Ahıskakent konutlarının içine yapılan abidenin resmi açılışı sürgünün 69. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen bir törenle yapıldı. Organizesi İzmir’de faaliyetlerini yürüten Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Ahıska Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği (AKYAD) ortaklaşa yapılan törene AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Vekili Prof. Dr. İlyas Doğan, Genel Başkan Yardımcısı ve Avrupa Temsilcisi Burhan Özkoşar, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve tarihçi araştırmacı yazar Yunus Zeyrek, Ahıskalı ünlü Şair Mircevat Ahıskalı, Birçok Ahıska Derneklerinin yöneticileri ile İzmir’de yaşayan çok sayıda Ahıskalı da hazır bulundu. 

     Ahıska Türkleri'nin 1944 yılındaki sürgünü, 69. yıldönümünde İzmir’de de anıldı. İzmir Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Ahıska Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği (AKYAD) ile İzmir Ahıskalı Öğrenciler Temsilciliği tarafından Ege Üniversitesi Kültür ve Sanatevi'nde anma gecesi düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan törene, çok sayıda Ahıskalı öğrenci katıldı. Sürgün edilen ve sürgünde hayatını kaybedenler için Kur'ân okundu.
     İnegöl Ahıskalılar Derneği tarafından Pazar günü sürgünün 69. yıl dönümü nedeniyle gerçekleştirilecek olan ‘sessiz yürüyüş’ öncesi İnegöl Posof Kültür Derneği ziyaret edilerek destek istendi.
     Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, sürgünün 69. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
    Eskişehir’de de 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Ahıska Türklerinin vatanlarından sürgün edilmesinin 69. Yıldönümü münasebetiyle anma programı düzenlendi.

İlgili konular:

Ahıska ve Ahıska'nın Tarihi (Yunus Zeyrek)