Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Türk dünyasının ve dünyanın en önemli yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov’un oğlu, Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmayov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

     Eskişehir Valiliği ve 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansının katkılarıyla hizmete sunulan Cengiz Aytmatov Bilgi Evi, heykeli ve Kırgızistan Halk Çadırını ziyaret etmek için ilimize geldiğini belirten Bakan Aytmatov, “Eskişehir’de olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

      Heyetteki değerli misafirlere hoş geldiniz diye sözlerine başlayan Vali Tuna, 2013 TDKB Ajansı tarafından gerçekleştirilen projelerin bu tür faaliyetlerle tamamlandığı zaman amacına ulaştığını belirtti. Türk dünyası kardeş ülkeleri arasındaki birlik ve beraberliğe dikkat çeken Vali Tuna, kabul esnasında şunları söyledi:

     “Kardeş ülkeler arasında ortak kültür mirasımıza ait, etkinlikler ve kalıcı eserler yaptığımız zaman biz birbirimiz arasındaki ilişkileri daha da geliştirmiş oluyoruz, oradaki insanların gönlüne Eskişehir’i koymuş oluyoruz. Bundan sonra eminim ki, Kırgızistan ve Türk dünyası Cengiz Aytmatov gibi büyük bir değere sahip çıkıldığı için çok daha ayrı bir değer addedecektir. Bunu önemsiyoruz! Aynı şekilde çocuklarımızın görüşüp tanışması, gidiş ve gelişler, devlet adamlarımız arasındaki muhabbet tabi ki bizim arzu ettiğimiz bir şey. Bunun için de sosyal ve kültürel faaliyetleri geniş bir insan kitlesiyle yapmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda, ilimizde birkaç gündür önemli etkinlikler yapılıyor, değerli misafirleri şehrimizde ağırlıyoruz. Bizde bu faaliyetler kapsamında, Cengiz Aytmatov Bilgi Evi, heykeli ve Kırgızistan Halk Çadırını hizmete açtık. Bu bir farkındalık oluşturmaktır. Belki bir süre sonra Kırgızistan’da Eskişehir’i tanıtıcı bir etkinlik yapabiliriz. Karşılıklı ilişkilerimizi geliştirmemiz lazım.”

     Türk Dünyası Kültür Başkentliğini Kazan’a devretmeden Eskişehir olarak, yine son ana kadar Türk dünyasını oluşturan ülkelerin kültür coğrafyası arasındaki gönül bağını geliştirecek projelere imza atmaya devam edeceklerini kaydeden Vali Tuna, sözlerinin sonunda gösterdikleri ilgiden ve katılımlarından dolayı heyete teşekkür etti.

     Ertuğrulgazi Yörük Türkmen Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Oral Büyüksarı, “Sayın Valimizin önderliğinde ne kadar isabetli bir iş yaptığımızı Kırgızistan’dan gelen Cengiz Aytmatov’un oğlu eski Dışişleri Bakanı Askar Aytmatov’un ziyaretiyle anlamış olduk” dedi.

      Konuşmalardan sonra, Kırgızistan’ın ses sanatçısı Gülzade Rıskolova’da halk çalgısı “kumuz” la tek şarkılık mini bir konser verdi. Ziyaretin sonunda Vali Tuna, Kırgızistan eski Dışişleri Bakanı Aytmatov’a günün anısına 2013 TDKB anı tabağı hediye etti. Bakan Aytmatov’da ülkesinden getirdiği çeşitli hediyeleri Vali Tuna’ya takdim etti.

Kaynak: Eskişehir Valiliği