Türk Pop Müzik sanatçısı, besteci, söz yazarı ve yorumcu Mustafa Sandal Mp3 indir , 1 Ocak 1970 yılında İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya gelmiştir. İlköğretim hayatını İstanbul Tarabya da bulunan Özel Dost Koleji’nde tamamlamış ardından orta ve lise eğitimini İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan College Du Leman adında ki okulda tamamlamıştır.

Ağır basan müzik tutkusu sebebi ile 2,5 yılın ardından okulunu yarıda bırakmış, 1989 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Sevilen şarkılarının yanında özel hayatıyla da sık sık gündeme gelen ünlü pop şarkıcısı pek çok ünlü müzisyen ve şarkıcıya beste verdi. Klavye, gitar, bilgisayar, müzik programcılığı konularında bu işin ustalarıyla çalıştı.

 

BESTE MAKİNESİ

Kendi bestelerini yorumlamaya karar veren Sandal, 1994 yılında ilk albümü ‘’Suç Bende’’ yi çıkardı. 1996 yılında ise ‘’Gölgede Aynı’’ adını verdiği tamamıyla kendi yapımı olan albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu albüm yılın en çok satan albümü oldu. 1998 yılında Detay adında bir albüm daha çıkardı.

1999 yılında askerlik görevini, bedelli askerlikten faydalanarak 28 gün Malatya’da yapmıştır. Dördüncü albümünü ise 2000 yılının haziran ayında ‘’Akışına Bırak’’ adıyla çıkardı. 2002 yılının ilk aylarında, kendisine ait kayıt stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Aynı yıl çıkardığı ‘’Kop’’ adlı albümü yılın en çok satan ikinci albümü oldu.

Bu albümün ardından besteci-söz yazarı kimliğini ön plana çıkaran Mustafa Sandal, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, İzel, Reyhan Karaca, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener ve Ferda Anıl Yarkın gibi birçok sanatçıya besteler verdi. 2003 yılında “Seven” adını verdiği çalışması ile yurt dışında dinleyicilerle buluştu. 1 yıl sonra da “İşte” isimli albümü Türkiye’de yayınlandı. 3 yıl ara verdikten sonra “Devamı Var” isimli çalışmasını piyasaya sundu.

 

ALBÜMLERİ HER ZAMAN ZİRVEDE

2009’da çıkardığı “Karizma” adlı albümün arkasından 2011 senesinde Gülben Ergen ile birlikte çıkardığı “Şıkır Şıkır “o dönemin en çok indirilen şarkısı oldu. 2012 de 10. Stüdyo albümü “Organik” piyasaya çıktı. 2013 yılında ise en çok satan single olan “Tesir Altında” isimli çalışmasını yayınladı. 2015’te “Ben Olsaydım”. 2016’da ise “Dön Dünya” dinleyiciyi ile buluştu. Dizi oyunculuğu da yapan Mustafa Sandal, 2011 yılında TRT1 ekranlarında yayınlanan Başrolde Aşk adlı dizide başrol oynadı.2008 yılında Emina Jahovic ile dünya evine giren Mustafa Sandal’ın bu evlilikten Yaman ve Yavuz adında 2 erkek çocuğu vardır.

 

ALBÜMLERİ: