İslam ülkeleri ile Türkiye arasındaki Ramazan ayının girişi ve bayram kutlamalarının farklı günlerde olması yıllardır tartışma konusu idi. Diyanet İşleri Başkanlığı atacağı yeni bir adımla tartışmaları bitirmeye hazırlanıyor.

     Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ramazan ayında yaşanan 'imsak' tartışmalarının kesin olarak çözüleceğini söyledi. Görmez, “Diyanet TV'den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilâlin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilâli canlı yansıtacaklar. Bir de rasathane çalışmamız var. Toroslar ile Gerede'de olabilir. Yapacağımız rasathane bu tartışmalara son verecek” dedi.
     Ramazan ayının başlangıcı ile Ramazan bayramının, başlangıcının rüyet esasına, yani bu aylara ait hilalin gözle görülmesi esasına dayanması Peygamber Efendimizin (sallallahu aleyhi ve selem)’in hadisleriyle sabittir. Sözü edilen hadislerde zikredilen rü'yet kelimesinin "gözle görmek" veya gözle görmüş gibi kesin bilgi ifade eden "hesapla tespit" anlamını içine alıp almadığı konusunda farklı görüşler vardır. Bu ihtilaf birinci asrın sonlarından itibaren başlamış günümüze kadar gelmiştir.