Aralarında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Gürcistan, Rusya, Tataristan, Moldova, Ukrayna, Kırım, Bosna-Hersek, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye'nin de bulunduğu 20 ülkenin katılacağı yarışma üç aşamadan oluşacak.

      Yarı finalde 20 ülkenin 8'i elenerek, 12 ülkenin temsilcisi finallere kalacak. Yarı finaller 19-21 Aralık günü, final ise 23 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. Türkiye'yi temsil edecek sanatçı ve şarkı ise Anadolu Üniversitesi, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Kral Tv işbirliğiyle seçilecek.
   2013 "Türk Dünyası Kültür Başkenti" faaliyetleri çerçevesinde, Yunus Emre Kampusu'ndaki Öğrenci Merkezi'nde yapılan Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın imza törenine Milli Eğitim Nabi Avcı, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 2011 yılı Eurovision Şarkı Yarışmasının birincisi Azerbaycanlı sanatçı Nigar Jamal ve Farid Mamadov ile çok sayıda davetli katıldı.
   TRT Genel Müdürlüğü, bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek Eurovision 2013 Şarkı Yarışması'na katılmama kararı almıştı. Bu karara gerekçe olarak ise "Avrupa Yayıncılar Birliği'nin (EBU) 'ayrıcalıklı' üyeleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın son yıllarda elde ettiği başarısız sonuçlar dolayısıyla geçen yıl yarışma için izleyici oylarının etkisinin yüzde 50'ye indirilmesi" gösterilmişti. Ayrıca bu ülkelerin yarı final elemelerine katılmadan doğrudan finalde yarışmaları da haksızlık değerlendirilmişti.   

     Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkvizyon Şarkı Yarışması'nın Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde düzenlendiğini, Eurovision Şarkı Yarışması'na bir alternatif olarak düşünülmemesi gerektiğini söyledi.