Özbekistan - Kırgızistan sınırında, özbekistan'ın Namangan şehri yakınlarında kanlı olay. Sarhoş Kırgız askerler sınırı geçerek bir Özbek sınır muhafızını öldürdüler, birini de ağır yaraladılar.

 

     Özbekistan - Kırgızistan sınırı başta olmak üzere eski Sovyetler Birliği çatısı altındaki ülkelerde sınır ihtilafları bitmek tükenmek bilmiyor.

     Türkistan'ı Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan diye beş ülkeye ve bazı özerk bölgelere ayırarak, farklı alfabeler kullandırarak  ortak milli kimliği parçalamaya çalışan Rusların eski sınır oyunları bugün de Türkistan'da sıkıntılara yol açıyor.

     Aynı sıkıntılar Kafkasya'da da yaşanıyor ve Azerbaycan-Ermenistan örneğinde olduğu gibi problemlerin sebebi olan Ruslar eski coğrafi sınırlarında yeniden hakim olmak için ülkeler arası savaşların ve iç savaşların çıkmasında fayda görüyorlar. Azerbaycan'a karşı Ermenistan'a destek veren Ruslar 2010 yılında da Özbek-Kırgız çatışması ihtimalini beklemişlerdi. Ülkesinde yabancı asker istemeyen Özbekistan, Fergana vadisinin Kırgızistan'da kalan bölgesinde Özbeklere saldırılar karşısında soğuk kanlı hareket ederek saldırıya uğrayan Özbekleri Özbekistan'a kabul etmişti.

 

 

Kaynak: 12uz.com