Gökbayrak Dergisi Konya  Temsilcisi  Musa Serdar Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre; "5 Temmuz Urumçi katliamında binlerce Doğu Türkistanlı şehit edilmiştir. On binlerce yaralı vardır. Yuvalar yıkılmış, gözyaşları sel olup akmıştır."

           "Ne acı bir tesadüf ki bugün aynı zulmü maalesef Doğu Türkistan’daki Türk soydaşlarımız yeniden yaşamaktadırlar. Kızıl Çin hükümetinin ahlaksızca, iğrenç istekleri maalesef gün geçtikçe daha da yoğunlaşmaktadır. 17-20 yaş arası Müslüman Türk kızlarını Çin’in iç kısımlarına zorla götürüp genel evlerinde çalıştırılma isteklerine karşı çıkan Müslüman Türk kardeşlerimize Çin polisinin açmış olduğu ateş sonucu onlarca kişi şehit edilmişlerdir. Bu olayı Cuma namazı çıkışı protesto eden Doğu Türkistan halkının üzerine polislerce rastgele açılan ateş üzerine yüzlerce kardeşimiz katledilmiştir. Bunun üzerine olaylar tüm Doğu Türkistan bölgesine yayılmış olmasından sonra Çin ordusunun yoğun bir şekilde bölgeye asker sevkiyatı yaptığı haberlerini almış durumdayız. Olayların dış basına ve dünyaya duyulmasını istemeyen Çin hükümeti bölgeyle olan tüm iletişim bağlarını engellemiştir. Ey milletim, ey hükümetim bir Japon halkı ve hükümeti kadar duyarlılığınız yok mudur? Bu kadar sessiz kalmanızın sebebi nedir?” dedi.

      Basın açıklamasına MHP Konya İl Başkanı Tarık Taşcı,   Konya Ülkü Ocakları Başkanı Süleyman Nur,  MHP Meram İlçe Başkanı Mustafa Özsan,  Kamu-Sen il temsilcisi Sadi Eriş,  TÜRKAV Konya Şube Başkanı Mustafa Çakar,  Türk Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer  Ata,   Türk  Sağlık  Sen Konya  Şube  Başkanı  Hamza Olgun  destek verirken  çok sayıda vatandaş  da katıldı.

Kaynak: Konya Postası