Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu, Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde dün düzenlenen intihar saldırısında hayatını kaybetti. Olayda en az 16 kişi öldü.

    

25 Haziran 2013 günü Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu kasabasında düzenlenen intihar saldırısında, aralarında Irak Türkmen Cephesi Başkanı Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu'nun da bulunduğu en az 16 kişi hayatını kaybetti, 70 kişi de yaralandı.
     Irak Türkmen Cephesi Erbil Temsilcisi Aydın Maruf Selim de "Türkmenlere karşı büyük oyunlar oynanıyor. Tuzhurmatu'daki insanlar, terörün sona erdirilmesi için gösteri yapıyordu" dedi. İntihar saldırısının ardından, iki yaralıyı taşıyan bir ambulansın da silahlı gruplar tarafından kaçırıldığı bildirildi. Iraklı yetkililer, ambulansın içine bomba yerleştirilmesi ihtimaline karşı Selahaddin ve Kerkük'te önlemler aldı. Iraklı Türkmenlerin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Ali Haşim Muhtaroğlu, geçtiğimiz aralık ayında yaptığı bir açıklamada, Türkmenlerin güvenliğinin sağlanması için "Türkmen gücü" kurulması gerektiğini söylemişti. Muhtaroğlu, "Irak'ta savunmasız kalan tek grup biziz. Tuzhurmatu'daki Türkmenler, soykırımın en ağırını yaşıyor" ifadeleriyle dikkat çekmişti.
     Olayların ardından Tuzhurmatu’daki yürüyüş düzenleyen ve teröre tepki gösterenTürkmenler daha sonra Kerkük’ü Bağdat’a bağlayan ilçedeki ana caddeyi kapattı. Caddede lastikler yakan protestocular ilçede güvenliğin sağlanmasını istedi. Türkmen mahallelerini hedef alan patlamaları protesto eden Tuzhurmatu Türkmen halkı, Tuzhurmatu – Bağdat yolunu trafiğe kapattı. Attıkları sloganlarla teröre lanet yağdıran ilçe halkı, ellerinde son dönemlerde ilçede meydana gelen patlamalarda hayatını kaybedenlerin resimlerini taşıdı. İlçe sokaklarında tur atan göstericiler daha sonra ana caddeye çıktı. Lastik yakarak caddeyi trafiğe kapatan Tuzhurmatu Türkmenleri, ilçedeki terör olaylarının bitmesini istedi. Güvenlik konusunda hükümet ve güvenlik birimlerini eleştiren ilçe sakinleri, Türkmenler’in sürekli hedef alındığını söyledi.
     Lozan’da Türkiye’den koparılan Irak Türkleri, Türkiye’nin ilgisizliği sebebiyle Irak’ın bağımsızlığına kavuştuğu yıllardan beri zulüm ve baskılarla karşı karşıya kaldılar.
     Zalim diktatör Saddam Hüseyin’in yönetimi altında, bu masum ve çaresiz insanlar en kara günleri yaşadılar. Yaşamış oldukları acı durum, uzun zamandan beri her türlü işkence baskı altında yaşamaları, zulüm, eritme, yok etme politikaları Saddam döneminde olduğu gibi, yoğun bir şekilde Kürtlerle Amerika, müttefik güçlerin iş birliğiyle devam etti. Amerika’nın çekilmesinden sonra da devam ediyor.