Kültür - San'at - Edebiyat

Ümraniye Belediyesi
░    Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Şiir, Hikâye ve Resim Yarışmaları’nın 17.sini başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi bu yıl da, para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacak.

     Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Şiir, Hikâye ve Resim Yarışmaları’nın 17.sini başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi bu yıl da, para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacak.

     Her yıl düzenlediği yarışmalarla edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandıran Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Şiir, Hikâye ve Resim Yarışmaları’nın 17.sini başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi yine para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacak. Yarışmaların seçici kurulu ise; tanınmış sanatçı, edebiyatçı ve akademisyenlerden oluşacak.

Sarı Saltık
░   Bursa Büyükşehir Belediyesi, başta İznik olmak üzere Türkiye ve Balkanlarda tekke ve türbeleri bulunan Sarı Saltik Gâzi’yi anmak için ödüllü hikâye yarışması düzenliyor.

     Organize ettiği kültür-sanat etkinlikleriyle kentin sosyokültürel hayatına önemli katkılar sağlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, Selçuklu döneminde Türklük ve İslamiyet’in Balkanlarda yayılmasına öncülük eden alperen Sarı Saltık Gâzi’yi, hikâye yarışması ile anıyor.

     Başta İznik olmak üzere Türkiye ve Balkanların farklı şehirlerinde çok sayıda tekke ve türbesi bulunan Sarı Saltık Gâzi’yi anmak için düzenlenen hikâye yarışmasına son başvuru tarihi 30 Temmuz 2021 olarak belirlendi.

Hüdayberdi Toktabayev
░   Özbekistan'da kültür ve edebiyat sahasında mühim hizmetler veren, "Özbekistan Halk Yazarı" unvanlı, çocuk edebiyatı sahasında ölmez eserler veren yazar Hüdayberdi Toktabayev 89 yaşında vefat etti.

Mehmet Akif

░   "İstiklâl Marşının 100. Yılı" faaliyetleri kapsamında; TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un himayelerinde, Türkiye Yazarlar Birliği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin iştiraki ile düzenlenen “100. Yılında İstiklâl Marşı Büyük Bilgi Şöleni” sona erdi.

     12 Mart 2021 tarihinde, TBMM Tören Salonu'nda; TBMM İdare Amiri ve İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Âkif Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan’ın açılış konuşması ile başlayan bilgi şöleni 5 gün sürdü.

Yusuf Polat
░   Türk milliyetçilerinin Avrupa'daki güçlü seslerinden Ozan Yusuf Polatoğlu, korona virusu (COVID 19) tedavisi gördüğü Almanya'da hayatını kaybetti. 

░   Türk dilinin yabancı diller boyunduruğundan kurtulması için ilk adımları atan büyük şair, yazar, mütefekkir ve devlet adamı Ali Şir Nevai'nin doğum yıldönümü Türk dünyasında salgın tedbirlerine rağmen kutlandı.
     Kutlamalara öncülük eden kurumlardan Özbekistan Ali Şir Nevai Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi, dünyanın çeşitli ülkelerinde Nevai sevenleriyle ortak olarak Ali Şir Nevai Okumaları etkinliği düzenledi. Nevaî’nin doğum günü 9 Şubat’ta, edebiyat ve aydınlanma bayramı olarak Özbekistan’da gelenekselleşerek kutlanmaktadır. Büyük şair ve devlet adamı Nevai'nin eserleri, düzenli olarak yayımlanmıştır. Özbekistan, Nevaî hakkında araştırmalar yapılmasına fırsatlar sağlanmış, milli ve milletlerarası seviyelerde bilimsel konferanslar düzenlenmiştir. Özbekistan'ın ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından Ali Şîr Nevaî’nin adını taşıyan Ali Şir Nevai Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi kuruldu. Özbekistan’da heykelleri dikildi ve Taşkent’te Yazarlar Sokağı inşa edildi. Yabancı ülkelerde koleksiyonu yayımlanarak daha çok okuyucu kitlesine ulaşılması sağlandı.
    Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ile Ali Şir Nevayi Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi iş birliği, TÜRKSOY’un da katılımıyla  “Doğumunun 580. Yılı Münasebetiyle Türk Dilinin Büyük Mektebi Ali Şir Nevayi Paneli ve Fahri Doktora Tevcih Töreni” gerçekleştirildi. 

Azerbaycan edebiyatının Türkiye ve Türk Dünyasında tanıtılması hususunda yaptığı çalışmalardan dolayı Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu,  Azerbaycan Bilimler Akademisi Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsünün Dostu Unvanına layık görüldü. 29 Ocak 2021 günü Bakü saati ile 14.00’da bilişim ağı üzerşnden yapılan Nizami Gencevî Edebiyat Enstitüsünün İlmî Şurasında, Prof.Dr. İsa Habibbeyli’nin teklifi ve Şura üyelerinin oy birliği ile bu unvan Ömeroğlu’na verildi.

Ahmet Tevfik Ozan

░   Türk edebiyatının sevilen şairlerinden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi,  Prof. Dr. Ahmet Tevfik Ozan, hayatını kaybetti. 

Yarışma

░   Balıkesir Kent Konseyi, İstiklal Marşının Türkiye Büyük Millet Meclisinde Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünde "İstiklal" konulu, ödüllü bir şiir yarışması düzenliyor. Balıkesir Kent Konseyi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği, Türk Ocakları Balıkesir Şubesi’nin de katılımıyla Türk milletinin temel değerlerini İstiklal kavramı merkezinde işleme konulu ödüllü “Balıkesir İstiklal Şiir Yarışması” gerçekleştiriyor. Yarışmaya ilişkin ayrıntılara yer verilen duyuruda, başvuruların 1 Ocak itibaren alınmaya başlandığı bildiriliyor.

Çolpan
░   Çarlık Rusya'sı ve onun devamı olan Sovyetler Birliği'nde Müslüman Türk toplulukları hep yok edilmek istendi. Gaspıralı İsmail'in uyandırmaya çalıştığı bu topluluklar 20. asrın başlarında aydın insanlar yetiştirdiler. Önce bu toplulukları medenileştirerek Ruslaştırmaya yardımcı olacağını zanneden emperyalist Ruslar, "Ceditçi" (yenilik taraftarı) denilen bu aydınların halkı uyandırıp hürriyet talep etmesini öğütlediklerini görünce zaman zaman onları katletmeye girişti. Bu katliamların en şiddetlisi 1937-1938 yıllarında yaşanan "repressiya" (şiddetli baskı, tazyik) hareketidir.
     O devrin en mazlum kurbanlarından Çolpan adıyla tanınan Abdülhamid Süleymanoğlu'nun hayatı Özbek yazar Naim Kerimov tarafından roman olarak yazılmıştı. Şuayip Karakaş tarafından Türkiye Türkçesine çevrilen eser, Bengü yayınları tarafından basıldı.