Kültür - San'at - Edebiyat

Türkiye’nin moderatörlüğünde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan tarafından sunulan ve Fas, Katar, Macaristan ve Moritanya tarafından desteklenen öneri dosyası, Yürütme Kurulu tarafından oybirliği ile kabul edilerek Kasım 2023’te yapılacak Genel Konferans’ın onayına sunuldu.

Şuşa - 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti resmî açılışı 12 Mayıs 2023 tarihinde Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde yapıldı. 

Etkinliğin açış konuşmalarını Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Adil Kerimli, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliev ve TÜRKSOY Kurucu Genel Müdürü Polad Bülbüloğlu yaptı. 

Özbekistan Yazarlar Birliği'nden verilen habere göre Özbekistan Halk Şairi Aydın Hacıyeva, 14 Mayıs'ta 81 yaşında vefat etti. 

Aydın Hacıyeva, 22 Nisan 1942'de Nevai vilayeti Kızıltepe ilçesi, Bostan köyünde doğdu. 1966 yılında Taşkent Devlet Üniversitesi (şimdi Özbekistan Milli Üniversitesi) Filoloji Fakültesi'nden mezun oldu. 1965-1976'da "Şark Yıldızı" dergisinde yazar, şair ve yönetici; 1976-1985'te "Saâdet" dergisinde yönetici, 1985-1995'te "Gülhan" dergisinin editörlüğünü yaptı. 1995'ten sonra da "Saâdet" dergisinde yönetici olarak görev yaptı.

Ümraniye Belediyesi geleneksel hale getirdiği şiir ve hikaye yarışmalarını yine düzenliyor. Katılım için son haftaların yaşandığı yarışmalarda kazananlara ödüller verilecek.

Uluslararası Bursa Festivali başta olmak üzere, kentin kültür sanat hayatına renk katan pek çok etkinliğin merkezi olan Bursa’nın ‘Harbiyesi’ Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi tarafından sil baştan yenilendi.

Türkiye Yazarlar Birliği’nin “2022 Yılının Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” ödülleri 30 Nisan 2023 tarihinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Kazakistan'ın Kızılorda şehrinde Temirbek Jürgenov'un doğumunun 125. yılına ithafen düzenlenen şiir yarışmasında, TÜRKSOY Özel Ödülü takdim edildi. 

Özbekistan Yazarlar Birliği Başkanı Siraciddin Sayyid’in ev sahipliğindeki toplantıya TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği Fahri Başkanı Anar Rızayev, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı ve TÜRKSOY Yazarlar Birliği Genel Başkanı Ulugbek Esdaulet, Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Nurlanbek Kalybekov, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Enes Kala, Tataristan Yazarlar Birliği Başkanı Rkail Zaydulla, Başkurdistan Yazarlar Birliği Başkanı Aygiz Baymuhametov, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ile Türk ülke ve topluluklarından çok sayıda şair ve yazar katıldı.

Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından depremzede çocuklarımıza, deprem felaketinden etkilenen öğrencilere burs Verilecek.

TED depremzede bursu, depremden etkilenen 10 ilden birinde ikamet eden okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilecek.

Türk Eğitim Derneği tarafından yayımlanan burs başvuru bilgilendirmesi şöyle: