Kültür - San'at - Edebiyat

Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ebediyete irtihalinin 10. yılında verilmeye başlanan Gönüllerde Birlik Vakfınca bu yıl üçüncüsü verilen Muhsin Yazıcıoğlu Ödülleri'nin sahipleri belli oldu.

TÜRKSOY’un katkılarıyla Türkiye-Özbekistan diplomatik ilişkilerinin 30. yıl dönümü vesilesiyle Bağcılar Belediyesinin ev sahipliğinde Andican Gençlik Orkestrası konseri düzenlendi.

Türk Dünyası’nda kurulmuş ilk iş birliği teşkilatı olan TÜRKSOY’un, Türk Devletleri arasında üstlendiği kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, Türk kültürünün gelecek nesillere aktarılması, bir köprü görevi görerek Türk kültürünün devletlerimiz ve halklarımız arasında etkileşime girmesi gibi amaçlara yönelik olarak, Türk dünyası ve Türk Devletlerinin sosyo-kültürel, tarihi, sanatsal ve kültürel ögelerini içeren aynı zamanda TÜRKSOY’un kuruluş felsefesini barındıran ve 30 yıllık bilgi ve birikimine uygun bir marşın ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Aşık Veysel’in vefatının 50.yıl dönümü 2023 yılı UNESCO konferansında alınan bir kararla “Aşık Veysel” yılı olarak ilan edildi. “2023- Aşık Veysel Yılı”nda Veysel'i anmak maksadıyla çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek.

Cide Belediye Başkanlığı tarafından Rıfat Ilgaz adını yaşatmak, eserlerini gelecek kuşaklara aktarmak, Türk edebiyatına yeni şiir ve adlar kazandırmak amacıyla üçüncüsü düzenlenen Rıfat Ilgaz Edebiyat Ödülü, 2023 yılında da şiir alanında verilecektir.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından otuz dokuz yıldır düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, ağırladığı yarım milyona yakın ziyaretçisi ile alanında en köklü ve rakipsiz aynı zamanda Avrupa’nın okura ulaşan en büyük fuarı olma özelliğine sahiptir.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, iki yıl Covid-19 salgını arasından sonra kapılarını 39. kez açıyor. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde 3-11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuar, yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlayacak, yüzlerce kültür etkinliğine ve binlerce imza gününe ev sahipliği yapacak.

Tarihçi, yazar, şair, gazeteci ve düşünce insanı Mevlüt Uluğtekin Yılmaz'ı kaybettik. Sağlık problemleri sebebiyle bir süredir Yeniçağ gazetesindeki yazılarına ara vermiş olan Mevlüt Uluğtekin Yılmaz, uzun yıllar köşesinde ağırlıklı olarak milli kültür konusunda yazılar yazdı. Yılmaz, tedavi gördüğü hastanede amansız hastalığına yenik düşerek vefat etti.

Azerbaycan Ulusal Bilimler Akademisi (ANAS) Nizami Gencevi Edebiyat Enstitüsü'nde Türkiye'de yayınlanan "Azerbaycan Çocuk Edebiyatı" kitabının tanıtımı gerçekleştirildi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), 2024'ü Türk dünyasının büyük şair ve düşünürü Mahdumkulu Firaki yılı ilan etti. Karar, TÜRKSOY üyesi ülkelerin Kültür Bakanları Daimi Konseyi'nin Bursa'da (Türkiye) düzenlenen 39. toplantısında Türkmen tarafının önerisiyle alındı. Türkmen tarafı adına yukarıdaki toplantının nihai belgesi Kültür Bakanı Atageldi Shamuradov tarafından imzalandı.

İkinci Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali” ödülleri düzenlenen muhteşem törenle sahiplerini buldu.

2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törene T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Mehmet Süreyya Er, Uluslararası Türk Akademisi Başkan Vekili Fuzuli Mecidli, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile Türk Dünyası sinema sektörünün önemli yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncuları katıldı.