Kültür - San'at - Edebiyat

TÜRKSOY Daimî Konseyi kararı ile 2020 yılı için Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Özbekistan’ın Hive şehri, salgın nedeniyle ertelemek zorunda kaldığı açılış programını 14 Eylül 2021 tarihinde muhteşem bir organizasyonla yaptı.

400’ün üzerinde sanatçının katılımıyla, gün içerisinde Hive şehrinin tarihî sokaklarında başlayan ve ardından İçen Kale’de düzenlenen muhteşem gala konseri ile son bulan açılış etkinliğine TÜRKSOY üyesi ülkelerden davet edilen misafirler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm ve Spor Bakanı Aziz Abduhakimov ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, Türk halklarının birlik ve beraberliğini yansıtan Türk Dünyası Kültür Başkentleri Fotoğraf Sergisi ve Özbekistan’ın kendine has renklerini yansıtan özel bir defile de sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk Dünyası solistleri, TÜRKSOY Gençlik Korosu, İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu ve El Ele Müzik Senfonik Orkestrası, TÜRKSOY ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iş birliğinde muhteşem bir konsere imza attı. İzmir’de düzenlenen Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı Kültür Zirvesi'nin kapanış konserinde sahne alan sanatçılar 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı çerçevesinde Ahmet Adnan Saygun’un Ölümsüz Eseri, Yunus Emre Oratoryosu’yla sanatseverlerin huzuruna çıktı.

Güney Azerbaycan'ın yetiştirdiği Türk dünyasının ünlü şairi ve
 
"Süzülür şirin dilinden
Ana ruhumun gıdası
Niye danışmirsen (konuşmuyorsun)? Danış (konuş)
Dilinin oldum fedaisi"
 
mısralarının sahibi Muhammed Rıza Melikpur (Nazir) 7 Eylül 2021'de ebediyete irtihal etti.

░   Yazar ve şair Seyfi Şirin vefat etti.   

     21 Haziran günü vefat eden Seyfi Şirin'in cenazesi 22 Haziran 2021 tarihinde ikindi namazı sonrasında, Ankara'da, Karşıyaka mezarlığında defnedilecektir. 

     1961 Eskişehir doğumluydu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Ankara ve İstanbul’da yaşamaktaydı. Ağırlıklı olarak TV program yapımcılığı, senaryo yazarlığı, yazarlık ve şairlikle geçimini sağlamıştı. Eserlerinde "Orhan Seyfi Şirin" mahlasını kullanırdı.

     100’e yakın şiiri bestelendi.

     Son şiiri "Pandemi Günlerinde Aşk" ve şiirlerinden seçmeler sitemizde yer alıyor.

░   2021 Yılının Yunus Emre’nin vefatının 700. Yılı olması ve bu yılın Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesine istinaden, Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından “Dünya Dili Türkçe” Kompozisyon Yarışması düzenlenmiştir.

     Dilini kaybeden milletlerin benliğini kaybettiği gerçeğini göz önünde bulundurarak Türkçe’nin korunması, geliştirilmesi ve dünya dili olarak daha fazla kabul görmesi amacıyla yapılacak çalışmalar ile Yunus Emre’nin Türkçe kullanımı ekseninde eserleri ve fikirleri bu yarışmanın konusunu oluşturmaktadır.

░   Son haftalarda Yunus Emre konusunda üst üste gelişmeler yaşıyoruz. Bunlardan biri Yunus Emre Divanı'nın Vatikan nüshasıyla ilgili haber ve ardından Prof. Dr. Timur Kocaoğlu'nun ikazı idi.
     2021 yılı, Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümü olması münasebetiyle UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. 30 Ocak 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Genelge ile 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda “Dünya Dili Türkçe” adıyla yurt içinde ve dışında etkinlikler düzenlenmesine karar verilmişti. Düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonuyla yürütüleceği de duyurulmuştu.
     Bu haberlere 11 Mayıs 2021 tarihli "Karar" gazetesinde yayımlanan bir yazı da katıldı. Yazıyı okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz. Saliha Sultan'ın kaleme aldığı yazı şöyle:

     Ermenistan'ın işgalinden kurtarılan Şuşa'yı Azerbaycan'ın kültür başkenti ilan edeceğini duyuran Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Şuşa'nın Kültür Başkenti olmasıyla ilgili kararnameyi imzaladı.░   Bir Ramazan Bayramını daha  idrak etmiş bulunuyoruz.

     İslam âleminin mübarek Ramazan Rayramını kutluyor, bu bayramın bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyoruz.

     Hüzünle geçen Ramazan ayından sonra bayrama da Doğu Türkistan’dan Arakan’a, Filistin’den Suriye’ye, Türk ve İslâm coğrafyası, acı, zulüm ve gözyaşı içinde giriyor. 
 
     Bu acıların yanı sıra; koronavirüs belâsı sebebiyle kaybettiğimiz dostlarımızın üzüntüsü, fakir fukaranın geçim sıkıntısı, iş yerleri kapanan esnafımızın perişan hâli, milyonlarca işsiz gencin çaresizliği, yüreklerimizi yakıyor. 
 
     Sıkıntı ve kederlerin son bulmasını, güzel ülkemin azîz milletimin ve bütün insanlığın huzura kavuşmasını diliyor, başta bu azîz vatan uğruna evlatlarını kaybeden şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimiz olmak üzere, bütün edebiyat dostlarının mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyor, şehidlerimize ve ahirete irtihal eden yakınlarımıza rahmet niyaz ediyoruz.

Dilimiz ve Edebiyatımız
░   Üç gün önce Yunus Emre Divanı'nın Vatikan nüshasının bulunduğu haberini vermiştik. Haberimizde "Vatikan’ın internet üzerinden paylaştığı dijital yazıtlarda büyük Türk mutasavvıfı ve halk şairi Yunus Emre’nin daha önce gün yüzüne çıkmamış, içinde 200’e yakın şiir bulunan yeni divanı ortaya çıktı. Araştırmayı yaparak divanı bulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, 'Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım sırasında Vatikan arşivinde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Çalışma iki kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır' dedi."demiştik.

Yunus Emre

░   Vatikan, resmî adıyla Vatikan Şehir Devleti İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bağımsız devlet. Bu devletin en önemli özelliği Katolik Hıristiyanlığın merkezi olması. Bu özelliği sadece Katolikleri ilgilendiriyor. Bir başka özelliği ise çok zengin bir kütüphanesi olması. Asırlardır şarkiyatçıların ve misyonerlerin dünyanın dört yanından topladığı nadide eserler Vatikan kütüphanesinde.

     İşte onlardan bizi çok yakından ilgilendiren bir eser daha keşfedildi: Vatikan’ın internet üzerinden paylaştığı dijital yazıtlarda büyük Türk mutasavvıfı ve halk şairi Yunus Emre’nin daha önce gün yüzüne çıkmamış, içinde 200’e yakın şiir bulunan yeni divanı ortaya çıktı. Araştırmayı yaparak divanı bulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Himmet Büke, “Akademik çalışmalarıma bağlı olarak yaptığım arşiv taramalarım sırasında Vatikan arşivinde yeni bir Yunus Emre Divanı nüshası tarafımızdan tespit edildi. Çalışma 2 kitap halinde TDK yayınları arasından 1-2 ay içinde çıkacak ve okuyucusuyla buluşacaktır” dedi.