Kültür - San'at - Edebiyat

Özbek edebiyatının büyük hocası İbrahim Hakkul vefat etti. Özellikle tasavvuf edebiyatı üzerine önemli çalışmaları olan Prof. Dr. İbrahim Hakkul için Karabük Üniversitesi de bir armağan kitabı yayımlamıştı.

Nilüfer Belediyesinin düzenlediği “2022 Yılın Yazarı Sait Faik Öykü Ödülü”ne son başvuru tarihi 26 Ağustos olarak açıklandı.

Türklük biliminin ünlü hocası, Kırım Tatar kökenli Prof. Dr. Tuncer Gülensoy bugün Hakk’ın rahmetine kavuştu. Dilbilimci, Türkolog Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Türk dili ve Türk dünyasına yönelik çalışmaları ile tanınıyordu.

Daha önce çeşitli üniversitelerde rektör yardımcılığı, rektör vekilliği, bölüm başkanlığı, enstitü müdürlüğü gibi görevlerde bulunan Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, yaptığı çalışmalarla Türklük bilimine eşsiz katkılarda bulunmuştu.░   Bir Ramazan Bayramını daha  idrak etmiş bulunuyoruz.

     İslam âleminin mübarek Ramazan Rayramını kutluyor, bu bayramın bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan diliyoruz.

     Hüzünle geçen Ramazan ayından sonra bayrama da Doğu Türkistan’dan Arakan’a, Filistin’den Suriye’ye, Türk ve İslâm coğrafyası, acı, zulüm ve gözyaşı içinde giriyor. 
 
     Bu acıların yanı sıra; koronavirüs belâsı sebebiyle kaybettiğimiz dostlarımızın üzüntüsü, fakir fukaranın geçim sıkıntısı, iş yerleri kapanan esnafımızın perişan hâli, milyonlarca işsiz gencin çaresizliği, yüreklerimizi yakıyor. 
 
     Sıkıntı ve kederlerin son bulmasını, güzel ülkemin azîz milletimin ve bütün insanlığın huzura kavuşmasını diliyor, başta bu azîz vatan uğruna evlatlarını kaybeden şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimiz olmak üzere, bütün edebiyat dostlarının mübarek Ramazan Bayramını tebrik ediyor, şehidlerimize ve ahirete irtihal eden yakınlarımıza rahmet niyaz ediyoruz.

Dilimiz ve Edebiyatımız
░   Kırgızistan Halk Şairi, 2015 yılında Türk Dünyasında Yılın Edebiyat Adamı mükafatı sahibi, Kırgızistan Yazarlar Birliği eski başkanı, Avrasya yazarlar Birliği onur üyesi Omor Sultanov bugün (3 Nisan 2022) Bişkek'te vefat etti.

Onbir ayın sultanı Ramazan geldi.

Ramazan demek bereket ve kurtuluş demektir. Sofranız bereketli, ruhunuz ve bedeniniz sıhhatli olsun.

Hayırlı Ramazanlar…

RAMAZAN GELDİ

Gelişiyle güldüren
Kalbe huzur dolduran
Kalpleri hislendiren
Ramazan geldi Ramazan
Ramazan geldi Ramazan
****

Evladı Fatihan’dan, Bulgaristan’da başlayıp Türkiye’ye uzanan hayatı, akademik çalışmaları, sohbetleri ve öğretme azmiyle gönüllerde müstesna bir yeri olan Prof. Dr. Hüseyin Ayan dün (7 Mart 2022) vefat etti.

TÜRKSOY  Genel Sekreterlik Konferans Salonu’nda 4 Şubat 2022 günü saat 14.30’da Türk Edebiyat Vakfı’nın “Yaşayan Dede Korkut” ve “Türk Dünyası’na Üstün Hizmet” ödüllerinin takdim töreni düzenlendi.

░   Kayseri Büyükşehir Belediyesi her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve hikâye severlerin büyük ilgi gösterdiği 6. Hikaye Yarışmasının başvurularının 11 Şubat’ta başladığını duyurdu.

░   Bursa Tabip Odası tarafından 14 Mart 2022 Tıp Bayramı münasebetiyle hikaye yarışması düzenlendi. Başvurular 25 Şubat 2022’ye kadar kabul edilecektir.