1885'te İstanbul’da doğdu. 1956'da İstanbul'da öldü.

     Tek romanı "Üç İstanbul"la büyük başarı kazandı.

     Vefa İdadisi’ni ve Mektebi Hukuku bitirdi. Doktora sınavını verdikten sonra Hukuk Mektebi'nde idare hukuku asistanlığı yaptı. Adliye Nezareti Özel Kalemi’ne girerek müdürlüğe kadar yükseldi. Birinci Hukuk Mahkemesi üyeliğinden sonra Beyoğlu Dördüncü Noteri oldu. 1956'da İstanbul’da ölümüne kadar bu görevi sürdürdü.

     Yazmaya şiirle başladı. İlk şiiri "Elhamra" Resimli Kitap'ta yayımlandı. 2'nci Meşrutiyet'e kadar çeşitli dergilerde yayımlanan ve aruzun ustaca kullanıldığı, milli duyguların ön plana çıkarıldığı şiirleriyle tanındı. Milli Edebiyat Akımı'nın değerlerini benimsedi. "Üç İstanbul" romanında da canlandırdığı Mehmet Akif'le tanışması, sanatı ve düşünceleri üzerinde etkili oldu. Çınaraltı dergisinde 1943-1944'te yayınlanan son dönem şiirlerinde Yahya Kemal Beyatlı'dan da etkilendiği görüldü. Yalın bir dil kullandığı "Kemal", "Yirmi Sekiz Kânun-ı Evvel" gibi oyunlarında yurt sevgisi konusunu işledi. Tek romanı ve en önemli eseri "Üç İstanbul"da, 2'nci Abdülhamit, 2'nci Meşrutiyet ve Mütareke yıllarının İstanbul'unu anlattı. Gerçekçi kişiler, ayrıntılı tahliller ve bu üç dönemin yaşantısından sunduğu canlı kesitlerle dikkat çeken bu roman televizyon dizisi olarak da yayımlandı ve büyük ilgi topladı.

     Edebiyat araştırmaları da yapan Kuntay, inceleme ve araştırmalarını 1913'te yayımlanan "Hitabet ve Münazara Dersleri", 1914'te yayımlanan "Hitabet Dersleri" kitaplarında topladı.