Kitabın Adı : Koşulsuz Affetme
Orijinal Adı : Unconditional Forgiveness
Alt Başlık : Her şeyi ve herkesi affedebilmek için basit ve kanıtlanmış bir metot
Yazarı : Mary Hayes Grieco
Çeviren : Nükte Parlaöz
Yayınevi : Klan Yayınları
Yayıncı : www.klankitap.com
Sayfa Sayısı : 252
Kategori : Değişim Psikolojisi / Felsefe
Baskı : 1.baskı 2016 İstanbul
ISBN : 978-605-5740-32-0
Okuma başlangıç : 31.05.2017
Okuma Bitiş : 08.06.2017
İnceleme Yazısı : Ali Rıza MALKOÇ www.arm.web.tr
Okuyana yeni kitap Önerisi : Bilgeliğin İzinde / Christophe Andre / Kuraldışı Yayınları

     İster kabul edelim ister etmeyelim, deneyim ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum: Toplumun büyük bir kısmı mânen hasta, yani davranış bozukluğu içinde, tedirgin, huzursuz, güvensiz…
     Diğer bir kısmı da bu kişilerin negatif etkilediği kişilerden oluşuyor, ve gittikçe bu oran daha da artıyor.
     Büyüme, kalkınma, refah, iyileşme, çağı yakalama; hasta toplumlarla mümkün olabilir mi?
     Her birey, önce kendisi olmadan, kendini bulmadan, tanımadan, toplumsal vizyon tamamlanamıyor.
     Aklın başta, vicdanın yürekte hazır durması da bu kısır döngüyü kıramıyor maalesef. Aklın ve vicdanın, aktif ve duyarlı rol alması gerekiyor.
     Teknik ve ekonomi eğitimi almış ve bu alanlarda görev yapmış bir birey olarak; psikoloji, sosyoloji, felsefe, inovasyon, iş geliştirme alanlarında sayfalarca eser okudum ve tespitlerimi de yazıya döküyorum.
     Okuma ve yazma sürecim de, yaşadığım müddetçe devam edecek.
     Çağın ve insanımızın güncel sorun ve beklentilerine göre her okuduğum kitaba bir değerlendirme notu veriyor ve öncelik sırasına alıyorum. Bu sıralama bazen kitap önereceğim kişilerin özel durumuna göre de değişebiliyor.
     Aşağıda fotoğrafını eklediğim ve yeni okuduğum bu kitap, kitap önem sıralamamda ilk beşe girmiş durumda. Akıcı bir üslup, samimi bir anlatım, tedavi edici reçete niteliğinde.
     Farmakolojik ilaçlar, her hastalığı iyileştirmiyor. Bazen de bir yarayı kapasa, beş yeni yara açabiliyor.
     Psikolojide; “ilişkiler iyileştirir” ilkesi kabul görmüş genel bir anlayıştır. İyi ilişkiler geliştirmek, kendi istek ve irademizle başarılabilecek bir kavramdır.
     İşte bu türde kitaplar da, bizleri iyi ilişkiler geliştirmeye hazırlayan, toplumla, evrenle, yaşamla barıştıran, kendimizle barıştıran, yol haritamızı belirleyen kalıcı metotlar
önermektedir.
     Çarenin kaf dağının ardında olmadığını kabullenerek, geliniz bu öneriyi geri çevirmeyiniz.
     Beş altı gününüzü vererek bu eser dikkatli okuyun, okutun, ortak toplumsal yaralarımıza bir merhem de siz sürün. Yaşanabilir, özgür bir dünyayı hedefleyip, hep birlikte ıslah edelim.
     Sihirli bir formül, kurtarıcı bir el, mucize bir yol beklemek zaman kaybından başka bir şey değildir. Bu güç ve enerji içimizde var, ve kontağını çevirmemizi bekliyor. Affetmeyi öğrenebilmek için aslında okuma yazma bilmek bile gerekmiyor belki de. Hayatı okuyup anlayıp, beklentileri, görevleri önem sırasına koyabilmek yetiyor.
Çocukluğumdan hatırlıyorum; Gripin hapının üzerinde : “baş ve diş, nezle, ateş, grip ve tüm ağrılar için” yazıyordu. Bu kitap da inanın duygusal ve ruhsal, davranışsal tüm ağrı, sızı ve takıntılara karşı olağanüstü etkili olabilecek bir eser. Psikoloji alanında belki 10 bin sayfa kitap okumuşumdur, bu alanda bu kitabı ilk sıraya alıyorum. Aç ise bir insan önce tatlı ve meyve yemez değil mi? Sıralama önemlidir.
     Bu anlamda ilk okunması gereken kitaplar arasına alıyorum.
     Başka bir kitap tanıtım yazısında buluşmak dileğiyle...

Ali Rıza Malkoç
08.06.2017 Samsun