Milli Eğitim Bakanlığının Ortaöğretim kurumları (Lise ve dengi okullar) 100 Temel Eser arasına aldığı "Çağlayanlar" kitabındaki hikâyeleriyle tanıdığımız yazar Ahmet Hikmet Müftüoğlu, bu kez karşımıza bir romanla çıkıyor. Gönül Hanım, kendi çağdaşlarına göre farklı bir roman. Bu farkları kısaca saymaya çalışalım:

  1. Bu eser Türkiye’de Orta Asya (Türkistan) hakkında yazılmış ilk Türk romanıdır.
  2. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğu gelişmelerinden belli olan Türk dilinin ilk eski yazılı eserleri olan Orhun abidelerini konu olarak ele alan ilk Türk romanıdır.
  3. Dil ve alfabe tartışmalarının yapıldığı 20. Yüzyılın başlarında Arap kökenli ve Latin kökenli alfabelerimiz hakkında fikir beyan eden bir eserdir.

     Birinci Dünya Savaşı’nda esir düşen bir Türk subayı ve bir Macar subayının esir kampında tanışmaları; tanıştıkları Tatar genç kız (Gönül) ve ağabeyiyle birlikte kamptan kaçarak Orhun abidelerine gerçekleştirdikleri seyahat okuyucuyu da sürüklüyor.

     Damarlarında aynı kan olsa da Tatar gençlerin ve Macar asilzadesinin hep atak, genç Türk subayının ise aldığı terbiyenin gereği çekingen olduğu romanda son kazanan Üsteğmen Mehmet Tolun olacaktır.

     Yazarın sağlığında Tasvir-i Efkâr gazetesinde, eski harflerle tefrika edilen roman, bu baskısında 21 cm x 13 cm ebatlarında 112 sayfa. 

     Kitap, Bilgeoğuz yayınlarından (http://www.bilgeoguz.com) veya internet kitapçısı Kitap Yurdu (http://www.kitapyurdu.com) adreslerinden temin edilebilir.

Bilge Oğuz Yayınları

Alemdar Mah. Molla Fenari Sok. No: 35/B

Cağaloğlu / Fatih / İstanbul / Türkiye 

 Telefon : 0 (212) 527 33 66   Faks : 0 (212) 527 33 64  

E-Posta : bilgekitap@gmail.com

 Yayın Tarihi 2015-10-20
ISBN 6059960359
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 112
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm