Bölgemizde, ilimizde 6 aydır bir edebiyat dergisi yayınlıyoruz. Kültürel açıdan bu bir gelişmedir ve önemlidir.
     Altı ay süresi içinde dergimiz iki tane ödül geldi. Erciyes Dergisi  ve Kayseri Kültür ve Turizm Derneği Türk kültürüne katkısından dolayı dergimizi Güncel Sanat’ı ödüle layık görmüşlerdir. Kendilerine teşekkür ederiz. Edebiyata, kültüre hizmet etmekten dolayı mutluyuz.
     Dergimiz bunun yanında ‘Sabit İnce Edebiyat Ödülleri’ dergiler kategorisinde 2009 Onur Ödülü’ne layık bulunmuş. Bununla ilgili ödülü Antalya’da Mustafa Ceylan’ın 44. Sanat yılında Gülce Edebiyat etkinliğinde aldık. Bunlar gurur verici ve bizi canlı tutan başarılardır. Hani bir söz vardır ya; “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.” Bunlar da bizim de doğru yolda ilerlediğimizin göstergesidir.
     Geçmişte on dört yıllık bir dergi deneyimimden sonra iki yıl boş durup  çevreyi gözlemledim. Kültür sanat adına neler yapabilirimi düşündüm. Sonunda Antalya Güncel Gazetesi’ne bağlı olarak Güncel Sanat Dergisi’ni çıkarmaya karar verdim. Derginin merkezi Antalya yani gazetenin  çıktığı yerdir. Fakat yazışma ve  yazıların toplanması, düzenleme, karar verme Alanya’da  tarafımdan yürütülmektedir. İki ayda bir yayınladığımız dergimizin yayınlanacağı tarihlerde gazetenin merkezine giderek gerekli mizanpaj çalışmasını yapıp yayın hayatına sokuyoruz.
     Yalnız değinmek istediğim bir konu var: Yıllık abone ile yayın hayatımızı sürdürmekteyiz. Derginin yıllığı 25 TL. olmasına rağmen bölgemizdeki abone sayısı yeterlidir diyemeyeceğim. Bölgeye, ile, ilçeye bir kültür sanat dergisi yayınlayarak kültürel hayata katkı  sunuyoruz. Fakat  bölgedeki abone sayısı  % 40 ' kalan % 60 ise başka  kentlerden gelmektedir. Bu hem sevindirici hem üzücüdür. Sevindirici tarafı; bulunduğumuz yerde kalmadığımız içindir. Türkiye'nin bir çok  kentine  abone ile  temsilciler ile kitabevleri ile ulaşmaktayız. Hatta dünyanın bazı ülkelerine de dergimiz gitmektedir. Macaristan’dan Ukrayna’ya, Azerbaycan’dan Özbekistan’a Türkmenistan’dan Hollanda’ya, Almanya’ya Danimarka’ya, Kanada’ya, Moldova’dan Yunanistan’a, diğer Balkan ülkelerine kadar  dergimiz ulaşmaktadır.  Üzüldüğümüz taraf ise, bölgemiz dergisine yeterince sahip çıkmamaktadır.
     Bununla birlikte belediyelerimizi abone yapamadık, çok azı hariç. Sendikalarımızı, odalarımızı da öyle. “Ne yapacaksınız edebiyat dergisini diyenlerden geçilmiyor ortalık. Hatta çok ilginçtir, ki sorumlulukları ve ayıpları kendilerine yeter sanırım. “Şöyle şuh resimli dergi olsa düşünürüz”, diyenler bile oldu. Ben daha ne diyeyim. Fakat şu bir gerçektir, ki bunlar bizi üzmekle beraber, bu dergi; ilim irfan sahibi insanlarla yücelecektir. Varsın bazıları başka yerlerle meşgul olsunlar. Zamanlarını başka şeylerle değerlendirsinler.  Okumayan insan; sağır, kör ve dilsiz kişidir. Öyle kalmak istiyorlarsa kendi bilecekleri iştir.
     Hep haksızlık başkasına olmasın. Kendimize de bir eleştiri getirmek gerekir. Belki hala ulaşamadıklarımız vardır. Bu her zaman geçerlidir. Çünkü her yeni bir okura ulaşınca, daha önce neden ulaşamadığımızı düşünüyoruz,
     Dergimize ulaşmak isteyenlere diyoruz ki; arslanbayir@gamil.com adresine yazarlarsa biz kendilerine ulaşırız. Bir kültür dergisini yaşatmak, ona verilen değer ile ölçülür. Bir kaç gün sonra yani 14 Şubat dünya öykü günüdür aynı zamanda. İyi okumalar.

http://www.alanyagazete.com/yazar.asp?yaziID=115, 8 Şubat 2010