Karadeniz yöresine ait türkülere uzandı kalemim. Genç yaşta akciğer kanserinden hayata veda eden rahmetli Artvinli sanatçımız Kazım Koyuncu’nun “Gelevera (Gelivera) Deresi” adlı meşhur Karadeniz türküsü dilime dolandı. Ve ardından “Mektup Yazarım Mektup” adlı yine Karadeniz’e ait çok sevdiğim içli bir türküyü mırıldandı dudaklarım. Güzel bir türkünün namelerinde sis çöker gözlere. Memleket hasreti yüreği ezince hemşehrisi, o kültürün insanı anlar anca türkülerin dilini. Farkındalık yaratmak adına türkü geceleri, şiir günleri, kitap günleri gibi etkinlikler üretmeli manevî değerlerimiz aşkına. Şiir tadında okuma günleri yaratabilmeli insan. Şiir tadında, nefes nefes mısralar üretmeli, şiirimsi bir havayla çevresini yorumlayabilmeli.

     Gözlerimiz, göz nurumuz deniz mavisi düşlerle ıslanıp şiir yazdırır an gelir. Mutluluk nefsi tatmin eden şeyle değil gönlü iyi edenledir ne de olsa. Mutlu bir insan, sokağına da ışık saçar. Şiir gibi üretkenlik aşılar yaşadığı müddetçe. Dalgalar çocukluğumuza nem bırakır, hayatın yükü omuzlara çökünce söz o anda biter. O anda biten sözün yerini tatlı bir şiir havası alır. Nefesimiz susuverdiği anda ölüm meleği canımızı alma görevini bekler ya hani, işte sözün bittiği yerde de şiir sahneye çıkar. Renkli mısralarıyla selâmlar bizleri. Şiir tadındadır hayat, türküsel bir havayla sımsıkı kucaklaşır.

      Kendimizi şımartmalıyız ara sıra. Uzaktaki bir akrabamıza ziyaret, hiç gitmediğimiz bir ortama gidip sürpriz yapma, merak ettiğimiz bir kitabı okumaya başlama, karanfilli kahveyi deneyip de damak zevkine varma kendimizi şımartmanın minicik ipuçlarıdır mesela. Ufak dokunuşlarla ve yeni keşiflerle kendini şımartmak bile biricik olmanın tadını aşılar bize. İki satırlık şiirle bile birini mutluluğa yelken açtırıp şımartabiliriz.

     Yol boyu inanılmaz bir doğa zenginliği mutlulukla tat bulur. Kuş seslerinin şiirsel şarkısı da keyifli bir doğa yürüyüşü tattırır insana. Kendi yüreğimizi, vicdanımızı buluruz türkülerde de. Ellerine tutunduğumuz hayaller coşar, hasret kıyısına demirli olan çocukluk kıpraşır. Gönül ateşi, hayallerini türkü ve şiirle yoğurup omzumuza yaslar. Bir pırıltıdır mutluluk ve bir tutam huzur yayar.

Powered by OrdaSoft!