Şuyuu vukkundan beterdir dedikleri bu olsa gerek. "İngiltere istihbaratının 2009 senesinde Londra’da gerçekleştirilen G20 toplantılarına giden Türkiye Cumhuriyeti’nin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberinde bulunan bürokratları gizlice dinlediği, raporlar düzenlediği ve bu bilgileri arşivlediği ortaya çıktı."

     Milli Gazetede yayımlanan yazıda önce Türk Telekomun satışı eleştiriliyor: "İletişim ağlarını ahtapot gibi saran ve tekelleşen İngiltere gibi batı ülkelerine karşın Türkiye kendi iletişim araçlarını yabancılara satıyor. Telefon, internet, gibi hizmetler veren Türk Telekom, 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara Lübnanlı Oger Grubuna satıldı. Özelleşmenin ardından şirkette yönetim değişikliğine gidildi, bazı kritik görevlerde yabancı personel istihdam edilmeye başlandı. Bu görevlere getirilen İngiliz mühendislerin daha önce British Telekom’da istihbaratçı olarak çalıştıkları ortaya çıktı. Türk Telekom’u satın alan Oger Grubu’nun, İngiliz İstihbarat Servisi ile yakın ilişkileri olduğu zaten biliniyor. Oger’in kurucusu Lübnan eski Başkanı Refik Hariri’nin İngiltere ile yakın temasları, şirketin finansörleri arasında İngiltere’nin de olduğu yabancı basında sıkça yer almıştı. Yaşanan bu olaylar iletişim araçlarının devletin elinde olmasını şart koşuyor."

     Ardından da; "Geçen hafta bomba gibi bir haber, skandal niteliğinde Türkiye’nin gündemine düşüverdi. Ülkelerarası politika sınırları dâhilinde, yenilir yutulur cinsten olmayan bu habere göre, İngiltere istihbaratı 2009 senesinde Londra’da gerçekleştirilen G20 toplantılarına giden Türkiye Cumhuriyeti’nin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberinde bulunan bürokratları gizlice dinlediği, raporlar düzenlediği ve bu bilgileri arşivlediği ortaya çıktı. Maliye Bakanı Şimşek, bu skandal iddianın Türk Dışişleri ve istihbaratı tarafından incelendiğini ifade etti.

Dört sene önce gerçekleşen ve bugüne kadar sadece ilgililerin bildiği, onların dışında kimse tarafından bilinmeyen, Mehmet Şimşek’in İngiltere Devlet İletişim Birimi GCHQ tarafından dinlendiği haberi, ilk önce İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesinde şok haber olarak verildi.  

     Guardian gazetesinde verilen habere göre, 2009 senesinde o günlerde İngiltere Başbakanı olan Gordon Brown ile Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen ve iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye doğru gittiğini ifade eden bir haberin devamında sanki ağzından kaçırıp büyük bir gaf yaparcasına kendilerine sızdırılan GCHQ raporunu ifşa eder. Sonra da çalınan minareye kılıf aranırcasına bu dinlemenin herhangi bir istihbari faaliyet çerçevesinde savunma ve güvenlik amacıyla gerçekleştirilmediğini, “sadece Ankara’nın mali denetim ve reformlara bakışının keşfedilmesinin yanı sıra, Türkiye’nin diğer G20 ülkeleriyle işbirliği yapıp yapmayacağının anlaşılması” için dinlenildiğini yazmış.

     Yazıda İngilizlerin bu yaptıklarının ilk olmadığı da belirtiliyor. İngilizler Lozan'a giden Türk heyetinin telgraf haberleşmelerini de takip etmişler.

http://www.milligazete.com.tr/haber/Lozan_Casusu/284148#.UcdohflrPMw