Türkiye Yazarlar Birliği’nin teşebbüsleriyle, Kırgızistan Yazarlar Birliği ve Manas Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen Türkçenin 10. Uluslararası Şiir Şöleni sona erdi.

     Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te 29 Mayıs Çarşamba günü başlayan Türkçenin 10. Uluslararası Şiir Şöleni, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Kasım Tınıstanv Konferans Salonu’nda düzenlenen Katılım Beratı ve Büyük Ödüllerin Takdimi ile sona erdi. Programın kapanış konuşmasını yapan Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı D. Mehmet Doğan,  “Gördüğümüz ilgiden memnun olduk.  Bir ümitle gelmiştik bin ümitle dönüyoruz. Söz hep vardı, bizi buraya güzel söylenmiş sözler getirdi. Sözün özünü, güzelini, tesirlisini söylemek; bunu bütün insanlığa duyurmak emelimiz olmalı” dedi. Daha sonra ise Katılım Beratlarının Takdimi gerçekleşti, Manas, Yusuf Has Hâcib ve Namık Kemal Büyük Ödülleri sahiplerine verildi.
     Katılım Beratlarının ve Büyük Ödüllerin birer sanat eseri olarak sanatçı Bekir Sıddık Soysal tarafından hazırlandıklarına dikkat çeken Doğan, “Ödüllerin amacı geçmiş büyük şairleri hatırlamak, yâd etmek ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır” diye kaydetti. Doğan’ın konuşmasın ardından ödüllerin takdimine geçildi. Yusuf Has Hâcib Büyük Ödülü Brontoy Bedurov’un, Manas Büyük Ödülü Hicâbi Kırlangıç’ın, Namık Kemal Büyük Ödülü de Rifat Salahov’un oldu. Ödülleri sırasıyla Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, TYB Genel Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz ve Kırgızistan Yazarlar Birliği Başkanı Çolponbek Abıkeyev takdim etti. Ödül töreninin ardından tüm katılımcıların hatıra fotoğrafı çekinmesiyle şölen sona erdi.
     Programların sona ermesinin ardından Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, heyet onuruna akşam yemeği verdi. Yemekte konuşan Rektör Balcı, “Bizim yıllardır hayal etiğimiz çalışmayı bugün TYB’nin gerçekleştirmiş olması bizi son derece mutlu etti. Bizi bırakmayacağınızı, tekrar tekrar bizlerle olacağınızı ümit ediyorum” dedi. Daha sonra söz alan Rektör Yardımcısı Asılbey Bulmırzaev de, programın tüm milletlerin arasında ortak köprü olmasını diledi, TYB’ye ve Türkiye’ye teşekkür etti.
     Türkiye Yazarlar Birliği’nin teşebbüsüyle gerçekleştirilen Türkçenin Uluslararası Şiir Şölenlerinin ilki, 1992 yılında Bursa ve Konya’da yapılmıştı. Geçen yirmi yıl içinde, Almatı (Kazakistan), Aşkabat (Türkmenistan), Girne (Kıbrıs), Strazburg (Fransa), Akmescid (Kırım-Ukrayna), Üsküp (Makedonya), Bakü (Azerbaycan) ve son olarak Prizren (Kosova)’da yapılan şölenler, Türk Dünyasında dünyayı dolaşan süreklileşmiş tek edebi faaliyet olarak biliniyor.
     Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’ne Türkiye’den Âdem Turan, Ali Ayçil, Celal Fedai, Fatma Şengil Süzer, Halil İbrahim Özdemir, Hicâbi Kırlangıç, Hüseyin Akın, İhsan Deniz, İsmail Göktürk, M. Ali Köseoğlu, Mehmet Aycı, Nazım Payam, Osman Özbahçe, S.Ahmet Kaya, Şahan Çoker, Şeref Akbaba, Vural Kaya, Yahya Demeli ve Yunus Emre Altuntaş katıldı. Şölene Türkiye dışından katılan şairler ve bölgeleri ise şöyle: Muraddin Ölmezov (Karaçay), Abdullah Begiyev(Karaçay), Albına Vasilevna Lyubımova(Çuvaşistan), Gülnaz Kutuyeva (Başkurdistan), Çulpan Çetin (Tataristan), Rıfat Salahov(Tataristan), Elena Sleptsova (Saha Yakut), Andrian Lukin Vasilevic (Saha Yakut), Androsov Gavril Gavrilevich (Saha Yakut), Samunov Sergey Mihayloviç (Altay Özerk Bölgesi), Brontoy Bedurov (Altay Özerk Bölgesi), Ecaterina Ganeva (Moldava), Dilaver Osman(Kırım), Seyran Süleyman (Kırım), Akbar Yolchuyev (Azerbaycan), Azimov Elşan Bakhşeyişoğlu (Azerbaycan), Mahir Garayev (Azerbaycan), Tanagöz İlyasova (Kazakistan), Sabri Alagöz (Bulgaristan), Leyla Şerif Emin (Makedonya), Zeynel Beksaç (Kosova), Hüseyin Kerim Ece (Hollanda) Alexander Kotozhekov (Tuva Hakas).