Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev resmi temaslarda bulunmak üzere Özbekistan’a gitti.

     Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanı Altay Abdullayev’in verdiği bilgiye göre 3 Haziran 2013 günü Özbekistan-kazakistan hükümetler arası komisyonu çalışmalarına başladı. Komisyonda Kazakistan adına Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Bahtiyar Sağıntayev, Özbekistan adına da Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Rüstem Azizov katılacaklar. Komisyonda ana gündem Özbekistan-Kazakistan iktisadi iş birliğini daha etkili hale getirmek olacak.
     Altay Abdullayev,  Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ziyareti hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. 14 Haziran 2013

     Haberin Devamı:
     Önceki haberimizde belirttiğimiz gibi 3 Haziranda başlayan komisyon görüşmelerinin ardından Özbekistan Cumhurnaşkanı İslam Kerimov'un daveti üzerine Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 14 Haziran 2013'te Özbekistan'a gelmişti.
     Ziyarette resmi görüşmeler 14 Haziran 2013 günü yapıldı. İki devlet başkanı Özbekistan - Kazakistan ilişkilerinin artırma meselelerini, bölgedeki ve milletler arası işlerdeki gelişmeleri ayrıntılı olarak masaya yatırdılar.
     Özbekistan ve Kazakistan, Afganistan'daki durumun hızla iyiye gitmesinin her ülkenin menfaatine olacağını, bu ülkenin ekonomisinin iyiye gitmesi için iki ülkenin de üzerkerine düşeni yapacağını  belirttiler.
     Görüşmeler sonunda iki ülkenin stratejik ortaklığı beyan edildi.