Özbekistan'ın tanınmış yazarlarından Ötkir Haşimov, 24 Mayıs 2013'te vefat etti.

     Ötkir Haşimov uzun zamandan beri devam etmekte olan rahatsızlığının ardından 24 Mayıs 2013 günü hayatını kaybetti.
     Merhuma Allah'tan rahmet; özbekistan halkına, evlatlarına, sevenlerine, öğrencilerine, okuyucularına, Türki dillerde konuşan ve yazan bütün kardeşlerimize baş sağlığı diliyoruz.
     Ünlü Özbek yazar Ötkir Haşimov 4 Ağustos 1941 tarihinde Taşkent’in Dombirabad mahallesinde doğdu. Taşkent Devlet Üniversitesi Filoloji Fakültesinde okudu. Çeşitli gazetelerde, yayımevlerinde görev yaptı. Özbekistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra bir dönem Özbekistan Âlî Meclisine girdi. Özbekistan’da telif hakları kanunu çıkarmak için mücadele etti. Özbekistan üniversitelerinde dersler verdi.
     Çöl Havası adlı ilk hikâyesi 1963 yılında yayımlandı. Titizliğiyle tanınmış yazar Abdullah Kahhar’ın dikkatini çekti. Savaşın Son Kurbanı, Yenge, Muhabbet, Rençberin Bir Günü, Ömürlük Alışveriş, Güneş Terazisi, Ak Bulut Apak Bulut gibi onlarca hikâyesi; Rüzgar Esiverir, Bahar Geri Dönmez, Kalbine Kulak Ver, Dünyanın İşleri, İki Kere İki Beş kıssaları; Nur Var ki Gölge Var, İki Kapı Arası, Düşte Geçen Ömürler gibi romanları yayımlandı.
     Ernest Hemingway, Simonov, Kuprin ve çeşitli yazarlardan Düğünler Mübarek Olsun, O Sizden Bu Bizden, Vicdan İlacı, İnsan Sadakati, Katliam gibi eserleri tercüme etti.
     Eserlerinde Özbek halkının manevi dünyası, adet ve gelenekleri, hayat tarzı, manevi dünyası tasvir edilmiştir. Dili bugün Özbekistan’da kullanılan, yaşayan Özbekçedir.
     Ötkir Haşimov, farklı bir yazardır. Bilmediği konuda, anlamadığı meseleler hakkında kalem oynatmayı sevmez. Kahramanlarını gerçek hayattan alır. Onların yalnız dış görünüşünü değil iç dünyasını da okuyucuya vermeye çalışır. Bu kahramanların şahsında bir devrin insanının yaşadığı sevinçleri, ıstırapları, tarihi olayları okuyucularının gözlerinin önüne serer.
     Özbekistan’da  eserleri en çok okunan yazarlardan biriydi.
     Rus işgalinden sonra Özbekistan'da ilk Kur'an tercümesini hazırlayan heyetin içinde yer almış, tercümenin Sovyetler birliği devrinde gazetede yayımlanması için mücadele vermiş ve başarıya ulaşmıştı.
     Kendisi Orta Asya'da yetişmiş ulemadan Ebulkasım'ın torunlarındandı. Ailesi Sovyet zulmüne uğramasın diye bu gerçeği uzun yıllar yazardan gizlemişti.
     Sovyetler Birliğinin Afganistan'da savaşı kaybetmesinin acısını çıkartmak için icat ettiği "Özbek Meselesi" adı verilen kıyıma açıkça karşı çıkabilen ilk aydınlardandı. Zira Rus işgalinden itibaren aydınlar idam edilerek, sürülerek susturulmuşu.
     Eserlerinin Türkiye'de de yayımlanmasını çok arzulayan yazar bu isteğinin gerçekleştiğini göremedi.
     Allah'ın rahmeti üzerine olsun.

Yazar hakkında bilgiler:

1. San'at ve cesaret (Said Ahmed)

2. Biyografisi

3. Ötkir Haşimov ve Anne Sevgisi

4. Vefat Haberi (Darakçi)

5. Vefat Haberi (naesmi.uz)