Türkçe Yaz Okulu Programları farklı ülkelerden gelen  misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir.

      İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı bu organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri  şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme ve yörenin kültürünü tanıma imkânı bulmaktadırlar. 

     Yaz okulu öğrencileri yaklaşık sekiz hafta boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Türkçe Öğretim Merkezlerinde Türkçe eğitimi alacaktır. Bu eğitimin yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ile doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına da  katılacaktır. Gidilen illerde düğün, festival, el sanatları yapımı  gibi etkinliklere katılarak, kültürü yaşayarak öğrenme fırsatı da bulacaktır. Yaz Okulu etkinlikleri dışındaki ulaşım masrafları (eğitim alınacak TÖMER’e kadar gidiş ve İstanbul üzerinden ülkelere dönüş) katılımcıya aittir.

Misafirlerimiz Anadolu’nun çeşitli kentlerinde devam eden Yaz Okulu  Programı’nın son bölümünde ise nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorluklara başkent  olmuş İstanbul’a gitmektedirler. Bütün grupların bir araya getirildiği İstanbul’da, katılımcılar  değişik şehirlerde yaşadıkları tecrübeleri arkadaşlarıyla paylaşma ve Anadolu kültürü ile tarihinin  tüm renklerini görme fırsatını elde etmektedirler.  Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya,  Sultanahmet Camisi’nden Dolmabahçe’ye kadar birçok önemli mekânı ziyaret eden misafirler,  programın son gününde düzenlenen zengin kültürel içeriğe sahip bir kapanış programı ile sekiz hafta süren Yaz Okulunu tamamlamakta ve Türkiye’ye veda etmektedirler. 

YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUĞU BAŞKANLIĞI

YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ

TÜRKİYE BURSLARI

TÜRKÇE YAZ OKULU 2013

 

Yaz Okulu Tarihleri:           1 Temmuz – 20Ağustos 2013 ( TÖMER)

                                               21 -24 Ağustos 2013 (İstanbul gezisi ve Kapanış Programı)

Başvuru Tarihi:                    2 Mayıs- 22 Mayıs 2013

Aylık Burs Miktarı:              500 TL

Yurtdışından gidecekleri TÖMER’e (Türkçe Öğretim Merkezi) kadar yurt dışı ve yurt içi ulaşım giderleri katılımcının kendisine aittir.

Başvuru Şartları

a)         Türkiye Cumhuriyeti dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanlar ile herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olan adaylar burs programına başvuramazlar)

b)         Türkiye haricinde bir ülkedeki üniversitede öğrenci olmak

c)         18 yaşından küçük, 27 yaşından büyük olmamak.

d)        Öğrenim gördüğü üniversitede son dönemdeki genel akademik not ortalamasının en az % 70 düzeyinde puana sahip olmak

e)         Daha önce Türkiye Cumhuriyeti’nin herhangi bir kuruluşundan burs almamış olmak

f)         İlk ve ortaöğrenimiyle yüksek öğreniminin bir kısmını Türkiye’de tamamlamamış olmak

g)         Temel seviyede Türkçe bilgisine sahip olmak

 

Başvurular için aşağıdaki linklerde bulunan başvuru formları doldurunuz.

http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/tr/tr-yaz-okulu-2013

www.turkceyazokulu.org

 

Gerekli belgeler

1- Öğrenci belgesi

2- Geçerli bir kimlik belgesinin fotokopisi

3- 1 fotoğraf

4- 1 transkript

Yaz okuluna başvurmak için http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/tr/tr-yaz-okulu-2013 , www.turkceyazokulu.org linklerinden başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Kaynak:http://yunusemreenstitusu.org/turkiye/index.php?lang=tr&page=7&newsCat=1&newsID=597