Karaman'da düzenlenen 736. Türk Dil Bayramı çerçevesinde hazırlanan Türkçe Treni, İzmir'deki Basmane Tren Garı'ndan törenle uğurlandı.

     Çok değerli bir bayram yaşadıklarını söyleyen Karaman Belediye Başkanı Kâmil Uğurlu, "75 üniversiteden 400'ün üzerinde öğrenci trende olacak. Türk dünyasının ayrı noktalarından gelmiş 150'ye yakın sanatçı olacak. Bu bayramla Türkçe için hoş bir seda bırakmaya çabalayacağız." dedi.
     10–13 Mayıs 2013 arasındaki Karaman Türk Dil Bayramı, Türkçe Treni'nin İzmir'den hareketiyle başladı. "Roman Dili Türkçe, Şiir Dili Türkçe, Eleştiri Dili Türkçe" temasıyla hareket eden tren için Basmane Garı'nda tören düzenlendi. Törene Başkan Uğurlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, davetliler ve üniversite öğrencileri katıldı. Tören, Karamanoğlu Mehmet Bey'in fermanının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Tartan, "736 yıl önce başlayan coşkunun yeni bir kutlamasında biraradayız. Bu vagonlara sevgi, saygı, barış ve dostluğu üfledik, İzmir üzerinden Karaman'a gönderiyoruz." dedi. Başkan Vekili Aydoğan ise, "Çok ihtiyacımız olduğu bir konuda, Türk Dil Treni'ni uğurluyoruz. Milletin millet olması için gereken şartların başında dil geliyor. Dilinizi kaybettiğiniz zaman milletleri de kaybedersiniz. Karaman Belediyesi'nin başlattığı ve ısrarla sürdürdüğü bu bayramın sürdürülmesi için çalışmalıyız." şeklinde konuştu.
     Başkan Uğurlu da, "Karaman olarak çok değerli bir bayramı yaşıyoruz. 736 yıldır Türkçe konuşan bütün Türk dünyası, sevgiyle ve gerçekten gönülden kutlamaktadır. Resmî bir bayram gidişatı içinde Karaman'da yaklaşık 52 yıldır aksatmadan kutluyoruz. Bütün dünyada bize verilen rakamlara göre 270 milyon Türkçe konuşan kişi, Karamanoğlu Mehmet Bey'in bir hatırasını devam ettirmektedir. Birbirini anlayan ve gönül veren bu 270 milyon insan, bu saf Türkmen'e çok şey borçluyuz." dedi. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nde bir kurultay yapacaklarını ve daha sonra Konya'ya geçeceklerini belirten Uğurlu, sözlerine şöyle devam etti: "Afyonkarahisar ve Konya'da üniversite öğrencilerine çeşitli etkinlikler vereceğiz. Bundan böyle Türkçe bayramları her yapıldığı sene mutlaka tarihe not düşülecek ve kalıcı eserler bırakılacak. Karaman'da dinlendiğine inandığımız Yunus Emre Dîvanı'nı ve nasihatlarını 10 binlerce bastırdık. Türk dünyasından masallar ve hikaye kitaplarını yayına hazırladık, Türkçe Treni'nin uğradığı yerlerde dağıtacağız. TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek de Karaman'a gelecek ve Piri Reis'in görkemli bir sergisini açacak. Piri Reis'in son adı da Karamani'dir. Karamanlıdır. Karaman, tarihi eser olarak fevkalade zengin varlıklara sahip. Onlardan bir tanesi de Hatuniye Medresesi. Bu görkemli mekanda, Piri Reis'in sergisini açacağız. Yunus Emre sofrasını, 13. yüzyılın yemek listesiyle açacağız. 10 bin kişiyle bu sofrayı paylaşacağız ve kısmet olursa diş kirası sunacağız."
     Konuşmalardan sonra Başkan Hakan Tartan, Başkan Kâmil Uğurlu'ya İzmir Saat Kulesi'nin bir biblosunu hediye etti. Tören, Selçuklu Mehteran Takımı'nın gösterisiyle sürdü. Ardından Türkçe Treni Afyonkarahisar'a hareket etti.

Kaynak: Timeturk