Özbek ve Türk ressamlarının ortak çalışması olan Özbek-Türk Dostluk Resim Sergisi yarın İstanbul’da açılacak.

     Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde düzenlenecek sergide, Türk ressam ve heykeltıraş Ayşe Nuran Yapıcı ile Özbek ressam Anvar Ahmadoğlu’nun çalışmaları sergilenecek.
     Özbekistan’ın Türkiye Büyükelçiliği organizasyonuyla yapılacak sergiye Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de katılması bekleniyor. 31 Nisan’a kadar açık kalacak sergide iki ülkenin değişik yönlerini yansıtan çalışmalar ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.
     Taksim Maksemi (Tarihi Su Deposu), İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi adıyla 2008 yılında hizmete açıldı. Yıllarca köhne görüntüsüyle kurtarılmayı bekleyen Taksim Maksemi, yeni adıyla Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, bin metrekare alana sahip olan 277 yıllık bir yapı olarak tarihi yönüyle dikkat çekiyor. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi “Maksem”,  İstiklal Caddesi ve Taksim Caddesi’nin birleştiği yerde bulunuyor ve kaynaklara göre Taksim’in adı da buradan geliyor. İstanbul’a su dağıtmak üzere 1. Mahmud döneminde inşa edilen, ancak onyıllar boyunca atıl şekilde bekleyen Maksem, artık İstanbullular için sanatın en nadide eserlerinin sergilendiği bir alan olarak hizmet veriyor.

Haber: Bugün

Fotoğraflar: http://www.ibb.gov.tr/