Bu yıl 736'ıncısı düzenlenecek Türk Dil Bayramı'nın teması, "Roman dili Türkçe, şiir dili Türkçe, eleştiri dili Türkçe"olarak belirlendi.

     Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Belediye Encümen Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Türk dilinin bugüne kadar bozulmadan,yozlaşmadan gelmesinde, 736 yıl önce Karamanoğlu Mehmet Bey'in Karaman'dayayımladığı Türk Dil Fermanı'nın rolünün büyük olduğunu söyledi.Karaman halkının, Karamanoğlu Mehmet Bey'in torunları olarak dillerinesahip çıktıklarını ve bugünü bayram olarak kutladıklarını belirten Uğurlu, "Dilbir toplumun her şeyidir. Birlik ve beraberliğinin harcıdır" dedi.
      Karamanoğlu Mehmet Bey'in, 736 yıl önce Karaman'da "Bugünden sonra hiçkimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dilkullanmaya" sözünü hatırlatan Belediye Başkanı Uğurlu, Karaman halkının bu misyona sahip çıktığını vurguladı.
                                                           10 bin kişilik yemek ikramı yapılacak
     Son yıllarda dil bayramını festival havasından çıkarıp, bilimsel konuların konuşulduğu ve Karaman'a kalıcı eserlerin bırakıldığı bir etkinliğe dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden Uğurlu, şunları kaydetti:
     "Kutlamalarda her yıl bir tema belirliyoruz. Etkinliklerde bu temaüzerinde çalışmalar, tartışmalar yapılıyor. Bu seneki temamız 'Roman dili Türkçe, şiir dili Türkçe, eleştiri dili Türkçe' olarak belirlendi. Geleneksel olarak etkinliklerin başladığı gün yola çıkan Türkçe Treni, 10 Mayıs'ta İzmir'denKaraman'a hareket edecek. Trende, yazarlar, çizerler, sanatçılar, üniversite öğrencileri olacak. Tren Afyon ve Konya'da mola verecek. Buralarda programlar yapılacak. 11 Mayıs akşamı ise trenimiz Karaman'da karşılanacak. Konferanslar yapılacak, sergi açılışları olacak. Yunus Emre Hoşgörü Sofrası'nda 10 bin kişilik yemek ikramı yapacağız. Kutlamalar 13 Mayıs akşamına kadar devam edecek. Kutlama programında, belediyemizin Türk Sanat Müziği Korosu ile Kültür Bakanlığı sanatçılarının konserleri de yer alacak."

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi