Türkmenistan'da dünyaca ünlü Ahal Teke atları yaşar.

     Türkmenin soylu atı, Ahal Teke atlarının tanıtımının bütün dünyaya yapılması için internetin olanaklarından yararlanan Türkmenistan, yeni bir web portalını hayata geçirdi. Ahal Teke atları için oluşturulan portala erişim için www.ahalteke.gov.tm sitesini ziyaret edebilirsiniz… Bilindiği üzere Türkmenistan 25 – 28 Nisan tarihlerinde, “At Bayramı” vesilesiyle çok büyük etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ülkemizden de 100’ye yakın kişiden meydana gelen bir heyetin Türkmenistan’a, At Bayramı çoşkusunu Türkmenistan’da kutlamak için gitmesi beklenmektedir…
     Ahal Teke atı bir Türkmen atıdır. Bilim adamları Ahal Teke atını 3000 yıl evvel insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş olan at türü olarak görürler. Orta Asyada Türk halkları arasında özellikle Türkmenistan'da yaygındır. Ahal Teke'nin adı Manas ve Dede korkut gibi Türk destanlarında geçer ve Türkmenistan'ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelmektedir.
     Dik bir duruşu, uzun ince bir boynu, eğimli omzu, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük sert bir kalçası vardır. Yelesi yumuşak ve azdır. Kulakları diğer atlarınkinden uzun ve hafif orak şeklindedir. Çoğu ahal tekenin gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görünür. Vücudu daima hafif metalik parlar. Kılları çok ince ve yumuşaktır. Haraketleri çok rahat ve esnektir. Hüner ve eğitim gösterilerinde diğer atların zorlandığı bazı zor hünerleri kolayca başarır. Özellikle "Pas" ve "Tölt" adlı hareketleri kolay yapar. Cesur, zeki, duygusal ve bazen de inatçıdır, sezgileri güçlüdür, sahibine daima çok bağlıdır, hatta tek biniciye alışık olurlar ve onun en ufak işaretlerini bile algılayabilirler.