Türkmenistan’da su bayramı coşkusu yaşandı.

   

     Nisan ayının ilk Pazar günü kutlanan "Su Damlası – Altın Tanesi" bayramına katılımın yüksek olduğu bildirildi.
     Aşkabat’ın kuzeyinden geçen  Karakum ırmağının kıyısında yapılan kutlamalarda, çeşitli spor müsabakaları ve halk oyunları gösterisi yapıldı. Etkinliğe, Bakanlar, ülkedeki yabancı misyon temsilcileri de katıldı.
     Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov yayımladığı mesajda, "ülkesinde suyun verimli kullanılmasına dikkat edildiğini ve halkın su ihtiyacının giderilmesi için çaba gösterildiğini" ifade etti.
     Türkmenistanda su için vatandaşlardan ücret alınmıyor. Türkmenistan, su ihtiyacının önemli bir kısmı Amuderya ırmağından karşılanıyor. Siriderya ve Amuderya ırmakları Orta Asya'nın en önemli su kaynakları. Bunların kirlenmesi, sularının barajlarda tutulması, sularının azalması Orta Asya için büyük problemlere yol açacilir. Suların azalmasının ilk sonucu olarak Aral Gölü kurumaya başlamıştı.
     Bir zamanlar dünyanın sayılı gölleri arasında yer alırken ve "Aral Denizi" diye de adlandırılan ve şimdi çöle dönen Aral Gölü'nden geriye kuma oturmuş tekneler kalmıştı. Tacikistan'da Rogun barajı projesi, iki ırmağın suyundanhayat bulan Özbekistan'ın tepkisini çekmişti.