Yavuz Bülent Bakiler
░   Dün gece yarısında (19 Ocak-20 Ocak 2019) gelen bir habere göre şair ve yazar Yavuz Bülent Bakiler bir kalp krizi geçirdi. İstanbul Okmeydanı'nda özel bir hastaneye kaldırılan Bakiler, burada koroner bakım ünitesine alındı.      Şairimize Allah'tan şifa; sağlık ve afiyet ile uzun ömür diliyoruz.
     Yavuz Bülent Bakiler, sevilen bir şair ve yazardır. Gazetecilik, yöneticilik ve avukatlık da yapmıştır.Bir müddet siyasetin de içinde bulunmuştur. Türkçeyi etkili kullanan bir aydın olmasıyla beraber uzun cümleleri duraksamadan ve dinleyenleri etkileyecek şekilde sunan, ses tonu ve kullandığı Türkçe'yle dinleyenlerin beğenisini kazanan iyi bir hatiptir. Gurbet, sıla ve özlem şairi olarak anılır. Sivas'a ve Azerbaycan'a gönül dünyasında ayrı bir muhabbeti vardır. Tema olarak şiirlerinde buraları kullanmıştır. Mukaddes değerlere olan bağlılığıyla tanınan yazar günümüzde hala konferans ve sempozyumlarla okurları ve sevenleriyle beraber olmaktadır.
     Yavuz Bülent Bakiler, 23 Nisan 1936 tarihinde Sivas’ta doğdu. Azerbaycan’dan Türkiye’ye göçen bir aileye mensuptur. İlk ve ortaokulu Sivas’ta, liseyi Sivas, Gaziantep ve Malatya’da tamamladı. 1960’da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.
     1976-1979 yılları arasında Ankara Televizyonu’nda görev aldı. Çeşitli kültür programları hazırladı ve sundu. TRT Kurumu’ndan Kültür Bakanlığı’na Müsteşar Yardımcısı olarak atandı.Diğer mesleklerin yanı sıra Metal-İş Federasyonu’nda Eğitim ve Araştırma Müdürü, TRT Ankara Radyosu Merkez Program Dairesi Başkanlığı’nda raportör, Kısa Dalga Yayınlar Müdürlüğü’nde program yapımcısı olarak görev aldı.12 Eylül 1980 darbesinden bir süre sonra Bakanlık Müşavirliği’ne alındı. Kültür Bakanlığı’ndan Başbakanlık Müşavirliği’ne atandı. Oradan kendi arzusuyla emekliğe ayrıldı.Çeşitli gazetelerde ve dergilerde fıkralar ve makaleler yazdı. Bir TV kanalında bütün Türk Cumhuriyetlerini anlatan “Bizim Türkümüz” programını hazırladı. Aynı kanalda “Sözün Doğrusu” isimli kültür programını ekranlara getirdi.
     Sevilen şairlerdendir. Sanat hayatına mahallî dergi ve gazetelerde yayımladığı manzumeler ile başladı. Fakültede okuduğu yıllarda Kopuz dergisinin yayın topluluğuna katıldı. Daha sonra Orkun dergisinin yayın müdürü oldu. 1964′ten sonra şiirlerini Hisar dergisinde yayımladı. İlk şiirlerini Necip Fazıl ve Cahit Sıtkı’nın üslûbunda yazdı.Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu bir televizyon programında Yavuz Bülent Bakiler, Nazım Hikmet için “Belki bazı şiirlerinde çok güzel bir üslup kullanmış olabilir. Fakat önemli olan bunu hangi amaç için kullandığıdır, anlam olarak neler ifade ettiğidir. Yazdıklarının ne fayda getirdiğidir” anlamlarına gelen ifadeler kullanmıştır.
     Yavuz Bülent Bakiler’in en önemli özelliklerinden bir tanesi zengin bir dil kullanmasının yanı sıra geniş hazneli akıcı üslubu benimsemiş olmasıdır.Yani Yavuz Bülent Bakiler tek taraflı bir kalem değildir. Kullandığı üslup ve anlattığı değerlerle yazdığı şiir ve nesirlerde birçok sıradan şair ve yazardan ayrıldığını görmekteyiz.
     Bakiler, günümüzde Türk dilinin en büyük savunucularından birisi konumundadır. Konferanslarında, eserlerinde ve programlarında Türkçenin doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla büyük çaba sarf etmiştir.Kendisi günümüzde yaşanan Türk dilinin yozlaşmasına karşı büyük bir mücadele ortaya koymuştur.Yavuz Bülent, aynı zamanda dilimize yüzyıllar önce girip hala kullanılan kelimelerin de bizim dilimizin bir parçası olduğunu savunurken daha ziyade yakın dönemde Batı dillerinden dilimize giren kelimelere savaş açmıştır. O, aynı zamanda; Türkçe olmasına rağmen yanlış anlamlarda kullanılan kelimelerin de doğru kullanımlarını göstermek için gayret etmiştir.