Hacker

░   Okullarımız yarı yıl tatiline girerken Diyarbakır'da bir okulda ilginç bir olay yaşandı. Ajansların verdiği bilgilere göre 59 gün devamsızlığı bulunan 10. sınıf öğrencisi iddiaya göre MEB'in not sistemini hackledi. Notlarını 20'şer puan yükselten öğrenci, daha sonra 59 gün olan devamsızlığını da 9 güne indirdi. 

     Öğrenciye not veren öğretmenler, hatanın kendilerinden kaynaklandığını düşünerek sistemi düzeltip eski haline getirdi. Sonraki gün tekrar sisteme giren öğrenci, notları ve devamsızlığı tekrar kendine göre güncelleyince okul yönetiminin dikkatini çekti. Polise haber verilmesinin ardından Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, not sistemini takibe aldı. Yapılan çalışmaların ardından öğrencinin evinde bulunan IP adresinden sisteme girildiğini tespit eden güvenlik güçleri, öğrenciyi gözaltına aldı. 
     Mezkur öğrenci, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.
     Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME) tarafından Bakanlığın, bilişim alt yapısı ve veri tabanları üzerinde yapılan teknik analiz ve kontroller çerçevesinde e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi'nin veri tabanı üzerinde ilgili haberde belirtildiği gibi herhangi bir 'hacklenme' olayının bulunmadığının tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, "Yapılan teknik analiz ve inceleme sonucunda basına yansıyan söz konusu olayda adı geçen öğrencinin, kayıtlı olduğu okulun idarecisine ait kişisel şifreyi öğrenmek suretiyle, kendisine ait ders notları ve devamsızlık bilgileri üzerinde değişiklik yaptığı anlaşılmıştır" denildi.
     Parolalar (şifreler) paylaşmak için değil güvenli kullanım içindir.
     Öğretmenlerimize ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyoruz.