Baki ve Estetiği
░   Osmanlı devletinin yükselme devrinde yaşayan, yükselme devrindeki ihtişamını şiirindeki seslerle aksettiren Bâkî'nin asıl adı Mahmud Abdülbâkî'dir. Baki, klasik edebiyatımızın önemli şairlerinden biridir. Devrinde "Sultan'üş şuâra" (Şairlerin sultanı) olarak anılmıştır. Medine ve İstanbul'da kadılık yapmış, Anadolu ve Rumeli eyaletlerinde kadıaskerlik görevinde bulunmuştur. Çok istediği şeyhülislamlık makamını elde edememiş ama değerinin ölümünden sonra anlaşılacağını önceden beyan ederek yükselmesini engelleyenlere sitemini edebiyat tarihine nakşetmiştir:

"Kadrini seng-i musallada bilüb ey Bâkî 
Durub el bağlayalar karşuna yâran saf saf "


     Prof. Dr. Ali Budak'ın bu büyük şairin eserini ve estetik anlayışını ortaya koyan kitabı Bilge Kültür Sanat tarafından yayımlanarak kitapçı raflarında ve internet kitabevlerinin sayfalarındaki yerini aldı.
     Doğru yerde ve doğru zamanda yaşamak büyük şanstır. Ama daha önemlisi, bunun farkına varmak; yetenekle, bilgiyle, birikimle şansın uçuculuklarından kalıcı kazanımlara uzanabilmektir.
     Bâkî gibi ölümsüzleşebilmektir.
     Bâkî, hiç şüphesiz, sadece, XVI. asrın değil, bütün Türk edebiyatının en büyük şâirlerindendir. Şiirimizdeki ayrıcalıklı konumunu, büyük bir cihan imparatorluğunu yankılayan ihtişamlı sesiyle olduğu kadar, benzersiz estetiği, kendine özgü dili ve geniş şiir yelpazesiyle de elde etmiştir. Bâkî, gücün ve saltanatın merkezi İstanbul’un parıltılı hayatının da canlı tanığı olmuştur.
     Prof. Dr. Ali Budak, bu özgün çalışmasında, Bâkî’nin şiirlerini, modern bir perspektif üzerinden bütün yönleri, farklılıkları ve zenginlikleriyle ele alıyor; bu arada, büyük şâirin poetikasını, herhâlde, ilk defa olarak, belirliyor, tanımlıyor ve sistemli bir şekilde ortaya koyuyor.
     Prof. Budak, seçilmiş şiirler ve onlar için hazırlanmış sözlük ilavesiyle de çalışmasını eksiksiz bir “Bâkî Kitabı” niteliğine kavuşturuyor.

*İnceleme
*Bâkî Divanı’ndan Seçmeler
*Sözlük

Yayın Tarihi 2018-12-19
ISBN 6057931030
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 432
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm
Yayınevi Bilge Kültür Sanat