Ümraniye Belediyesi
░   Ümraniye Belediyesi, Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmaları’nın 15.sini başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacaklar.
     Her yıl düzenlediği yarışmalarla edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandıran Ümraniye Belediyesi; Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmaları’nın 15.sini başlattı. Yarışmalarda dereceye girenler, her yıl olduğu gibi yine para ödülünün ve çeşitli hediyelerin sahibi olacaklar. Yarışmaların seçici kurulu ise, tanınmış sanatçı, edebiyatçı ve akademisyenlerden oluşacak.
  

“Yaşlılarımız” Temalı Resim Yarışması

     Ümraniye Belediyesi tarafından bu yıl 15.si düzenlenen Geleneksel Resim Yarışması’nda; birinciliği elde eden esere 12 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 8 bin ve mansiyonların her birine 2 bin 500 TL para ödülü verilecek. Konusu “Yaşlılarımız (Bir gün biz de yaşlı olacağız)” olarak belirlenen yarışmada dereceye giren yarışmacılara ödülleri düzenlenecek bir törenle verilecek.
     Ödül alan eserler ve sergiye değer görülen eserler, Ümraniye Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli mekanlarda sergilenecek. Yarışma için son başvuru tarihi ise 22 Şubat 2019 Cuma (mesai bitimine kadar) .
“SERBEST” Temalı Şiir Yarışması

     Ümraniye Belediyesi’nin bu yıl 15. kez düzenleyeceği diğer bir yarışma ise ‘Geleneksel Şiir Yarışması’ olacak. Teması “SERBEST” olarak belirlenen şiir yarışmasında, birinciliği elde eden şiire 8 bin, ikinci şiire 6 bin, üçüncüye 4 bin ve mansiyonların her birine 2 bin TL olmak üzere toplam 38 bin para ödülü verilecek.
     Şiir yarışmalarında dereceye giren eserler, önceki yıllarda olduğu gibi kitaplaştırılacak.
     Şiir yarışması için son başvuru tarihi ise 11 Ocak 2019 Cuma (Mesai bitimine kadar).
“SERBEST” Temalı Hikâye Yarışması

     Hikâye alanında önemli bir marka haline gelen ‘Geleneksel Hikâye Yarışması’ bu yıl 15. kez yeni yeteneklere kapı aralayacak. Yurt içi ve yurt dışından önemli oranda katılımın gerçekleştiği hikâye yarışması bu yıl yine “SERBEST” temalı olacak.
     Hikâye yarışmasında birinciye 10 bin, ikinciye 7,5 bin, üçüncüye 5 bin ve mansiyonların her birine 2 bin 500 TL para ödülü verilecek. Ayrıca dereceye giren eserler Ümraniye Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak edebiyat dünyasına kazandırılacak.
     Hikâye yarışması için son başvuru tarihi 11 Ocak 2019 Cuma (Mesai bitimine kadar).


ÜMRANİYE BELEDİYE BAŞKANI HASAN CAN: "BİR YANDAN EDEBİYAT VE SANAT DÜNYASINA YENİ YETENEKLER KAZANDIRIRKEN, DİĞER YANDAN TARİHİ ŞECAAT, MERHAMET VE LİDERLİK ÖRNEKLERİYLE DOLU MİLLETİMİZİN YÜKSEK RUHUNU BESLEYECEK ÜRÜNLER ORTAYA ÇIKARMANIN GAYRETİNİ GÜDÜYORUZ."

     Düzenledikleri geleneksel hikâye, şiir ve resim yarışmalarının 15. yılında, vatandaşları kültür ve sanata teşvik ettiklerini söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, belediye olarak önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getirdiklerini ifade etti. Bu yarışmaların kendi alanlarında birer marka haline geldiğini vurgulayan Başkan Hasan Can, bu yıl 15. kez düzenlenecek olan Geleneksel Resim, Şiir ve Hikâye Yarışmalarının büyük ilgi uyandıracağına inandıklarını belirtti. Konu itibariyle güncel meseleleri seçmeye gayret ettiklerine ve her yıl yurt içi ve yurt dışından katılımın olduğuna dikkat çeken Başkan Hasan Can, yarışma sonucunda dereceye giren resim, hikâye ve şiirleri bu yıl da kitaplaştıracaklarını ve ödüllü resimleri de çeşitli salonlarda sergileyeceklerini hatırlattı.

YARIŞMALARA 60 BİN’İ AŞKIN ESER GÖNDERİLDİ

     2004 yılından itibaren yapılan yarışmalarda; hikâye, resim ve şiir alanlarında toplamda 60 bini aşkın katılımcının eserleri değerlendirildi. Aynı zamanda, bu yarışmalara gönderilen eserlerden oluşan 14 şiir, 29 hikâye kitabı ve 14 resim katalogu olmak üzere; Ümraniye Belediyesi’ne ait 50’yi aşkın kültür yayını bulunmaktadır.Kaynak: Ümraniye Belediyesi