░   Türk Kurtuluş Savaşı sırasında yazdığı gönülden mısralarla kurtuluş mücadelemize destek veren Kazak şair Mağcan Cumabay'ın şiirleri, Kazak Türkçesi bilmeyenler için Bengü Yayınları tarafından özel olarak yayımlandı.
     Kazakların Abay’dan sonraki en büyük şairi kabul edilen Magcan CUMABAY’ın “Uzaktaki Kardeşime” adlı şiiri, Kazakların o dönemde yaşadığı büyük sıkıntılara rağmen, soydaş-kardeş Türkiye’nin Çanakkale Savaşı ve sonrasında içinde bulunduğu zor durumu yüreğinde hissederek yazılmış tarihî bir edebî eserdir. Bugünkü kuşaklar, kardeşlik bağının ne kadar önemli olduğunu Magcan’ın bu şiirinde görmekte.  Magcan’ın Türkiye’de çok sevildiğinin bir göstergesi ise, Atayurtta onun eserleri 50 yıl boyunca (Sovyetler döneminde) yasaklanırken Anadolu topraklarında bayraklaştırılmıştır. Bağımsızlıktan sonra Magcan’ın Kazakistan dışındaki ilk heykeli de Ankara Keçiören’de dikilmiştir. Türkiye Türklerinin Mağcan’a göstermiş olduğu bu saygı tüm Kazakları gururlandırmaktadır.
     Magcan’ın Atayurdumuz Türkistan hakkında yazmış olduğu şiiri de Türk Dünyasında büyük yankı bulmuştur.
     Bugüne kadar Magcan’ın şiirleri birkaç defa Türkiye Türkçesine aktarıldı. Ancak, şiirsel olarak titiz bir şekilde ilk kez değerli şair Ali AKBAŞ tarafından 26 şiiri çevrildi.
     Doğumunun 125. Yılı etkinlikleri kapsamında yayınlanan bu eserle “Uzaktaki Kardeşlerinin” gönlündeki Mağcan’a olan sevgi daha da artacaktır.

Yayın Tarihi 2018-03-08
ISBN 6059148702
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 144
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21.5 cm
Liste Fiyatı 16 TL
Kitapyurdu 12,80 TL


Kitabı temin edebileceğiniz adres:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/uzaktaki-kardesime/454249.html