░   2. Uluslararası Hazar Tiyatro Festivali, 13-16 Eylül 2018 tarihileri arasında Kazakistan'ın Aktau şehrinde gerçekleştirildi.

     Festival, 13 Eylül Perşembe günü, Hazar ülkeleri tiyatro yöneticileri, sanatçıları ve basın mensuplarının katılımlarıyla Aktau N. Janturin Mangistau Vilayet Müzikal Dram Tiyatrosunda gerçekleştirilen açılış etkinliği ile başladı.

     Aktau Dram Tiyatrosuna ismini veren N. Janturin’in doğumunun 90. Yılına ithaf edilen festival kapsamında sahnelenen ilk temsil Azerbaycanlı yazar Hüseyin Cavid’in kaleme aldığı ‘’İblis’’ adlı eser oldu. Eseri , Tataristan’dan(RF) S. Amutbayev Menzelin Devlet Tatar Dram Tiyatrosu oyuncuları sahneledi. Bu yılki festivale İran’dan katılan  ‘‘Bileh Savar Barbod Tiyatro Grubu’, festivalin ilk gününde sahne alan bir başka tiyatro oldu. İranlı sanatçılar ‘’Kendini Benden Aldın’’  adlı eserle festivale katıldı.

     TÜRKSOY ve Kazakistan’ın Mangistau Vilayeti Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen festival, ilk gün temsillerinin arından resmi açılış programı ile devam etti. Hazar Denizi kıyısında bulunan Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen açılışa çok sayıda seyirci katıldı. Düzenlenen törende Mangistau Eyaleti Valisi Erali Lukpanuli Tuğjanov ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov’un yanı sıra festivale katılan ülkelerden tanınmış sanatçılar da yer aldı.  

     Festivalin açılışında konuşan Vali Tuğjanov, festivalin Aktau şehrine önemli bir değer kattığını belirterek, Hazar Ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi’nin ardından uluslararası bir başka etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirtti. Konuşması sırasında TÜRKSOY’un birleştirici rolüne de değinen Vali Tuğcanov, TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yılını tebrik ederek, katılımcı tiyatrolara teşekkürlerini sundu. 

     13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında Kazakistan’ın Aktau şehrinde gerçekleştirilen festival için ülkeye gelen konuk ekipler, resmi açılış sırasında sergiledikleri şovlarla izleyicileri bir kez daha hayran bıraktı.

     Festivalin onur konuklarının isimlerinin anılması ile başlayan gece, bu yıl doğumunun 90. yılı kutlanan Kazak aktör Nurmuhan Janturin’in hayatının anlatıldığı kısa film gösterimi ile devam etti. Film gösterimi ardından ev sahibi Aktau N. Janturin Mangistau Vilayet Müzikal Dram Tiyatrosu sanatçıları ‘’Geçmişten Günümüze Tiyatro’’ isimli bir şov sahneledi. Festival açılış programı için Hazar’ın kıyısında bir araya gelen Aktau halkı, yaklaşık iki saat süren açılış boyunca renkli dakikalar yaşadı. 

Nurmuhan Janturin 90 Yaşında

     Hazar ülkelerinin tiyatroları arasındaki kültürel ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra tecrübe paylaşımı ve repertuvar değişimlerinin sağlanmasını amaçlayan festival kapsamında sahnelenen eserler bu yıl tanınmış Kazak aktör Nurmuhan Janturin’in doğumunun 90. yılına ithaf edildi. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen festivale Hazar ülkelerinden özel tiyatrolar, şehir tiyatroları ve devlet tiyatroları katılım gösterdi.

Festivale 5 Ülke, 8 Temsille Katıldı

     2. Uluslararası Hazar Ülkeleri Tiyatro Festivali, Azerbaycan, Kazakistan, İran, Rusya Federasyonu (Tataristan - Başkurdistan) ve Türkmenistan’dan seçilmiş eserleri, Kazakistan’ın Aktau kentinde tiyatro severlerle buluşturdu. Bu yıl 13 - 16 Eylül tarihleri arasında Aktau’da kutlanan festivalde; Kazakistan’dan üç, Azerbaycan, Başkurdistan (RF), Tataristan (RF), Türkmenistan ve İran’dan birer oyun olmak üzere toplamda  sekiz farklı oyun seyircilerle buluşturuldu.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: ‘’Festivale İlgi Her Geçen Yıl Artıyor’’

     Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen festivale ilginin her geçen yıl arttığını ve Hazar ülkelerinden katılan tiyatroların sahnelediği oyunların Türk dünyası tiyatroları arasında işbirliğinin artmasına ve repertuvar değişimlerine vesile olduğunu belirten TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: ‘’Burada tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Bundan 25 yıl önce hayal bile edemediğimiz bir noktaya ulaşmış durumdayız. Açılış oyunumuzda Azerbaycanlı yazar Hüseyin Cavid’in eseri, Saha-Yakut’dan bir yönetmenin uyarlaması ve Tataristan (RF) tiyatrosu sanatçılarının performansı ile Kazak seyircilerle buluştu. Bu durum, kuruluşunun 25. yılını kutlayan teşkilatımızın hedefleri ile tam olarak örtüşmektedir. Bu başarı tüm Türk dünyasının ortak başarısıdır. Üye ülkelerimizin destekleri ile bu etkileşimin günden güne daha da artacağına inanıyorum.’’ dedi.

     Festivalde bu yıl, Azerbaycan’dan ‘Devlet Akademik Milli Dram Tiyatrosu’, ‘Yehuda’yı, Türkmenistan’dan ‘Kemine Marı Devlet Dram Tiyatrosu’, ‘Aşk Okyanusunda Küreksiz Sandal’ı, Başkurdistan’dan(RF) ‘Nur Ufa Devlet Tatar Tiyatrosu’, ‘Geçmişten Gelen Kadın’ı, Tataristan’dan(RF) ‘S. Amutbayev Menzelin Devlet Tatar Dram Tiyatrosu’, ‘İblis’i, İran’dan ‘Bileh Savar Barbod Tiyatro Grubu’, ‘Kendini Benden Aldın’ı, ev sahibi Kazakistan’dan ‘G. Musrepov Kazak Devlet Akademik Genç Seyirciler Tiyatrosu, ‘Dipte’yi, ‘N. Janturin Mangistau Vilayet Müzikal Dram Tiyatrosu, ‘Kaligula’yı, ‘Akmola Vilayet Rus Dram Tiyatrosu ise ‘Darağacı’ isimli eserleri sahneledi.

     Sanatseverle buluşturulan eserleri Azerbaycan’dan Israfil Israfilov, Kazakistan’dan Ismuhan Obayev, Temenov Talgat,  Yessengali Raushanov ve Nurniyaz Mukhanov, Gürcistan’dan ise Lasha Chkhartishvili’nin yer aldığı  tiyatro eleştirmenlerinden oluşan jüri komitesi değerlendirmeye aldı. Festival değerlendirme jürisinin başkanlığını bu yıl tanınmış kazak sanatçı Hasanali Aşımov gerçekleştirdi.

TÜRKSOY’dan Tiyatroya Tam Destek

     Bu yıl kuruluşunun 25. yılını kutlayan TÜRKSOY, her yıl düzenlediği toplantılarla Türk dünyasının tiyatro yöneticilerini bir araya getirerek tiyatro sanatının gelişimine katkı sunuyor.

     TÜRKSOY üyesi ülkelerdeki yazarların kaleme almış olduğu eserleri farklı dillere çevirerek, dünya repertuvarına dahil eden teşkilat ayrıca yıl boyu gerçekleştirdiği seminer ve yarışmalarla tiyatro alanında yeni eserlerin ortaya çıkmasına da vesile oluyor. 

Nurmuhan Janturin Kimdir ?

      1928 yılında doğan Nurmuhan Janturin, Kazak Devlet Akademik Dram Tiyatrosu’nda ve Kazakfilm’deki kariyeri ile Kazak Ulusal Sanatına büyük katkılarda bulunmuştur. Tiyatro ve sinema sahnesinde 100’ün üzerinde eserde yer alan, Kodar, Kebek, Kerim, Yago, Baron ve Don Juan gibi Kazak ve dünya klasikleri içerisinde yer alan karakterlere hayat vererek ölümsüzleşen Janturin, devlet sanatçısı unvanının yanı sıra çok sayıda ödül sahibidir.