Çin esareti altında yaşayan Uygur Türkleri ve onlarla aynı esaret acısını paylaşan Kazaklar hakkında neler biliyoruz?

Çin esareti altında bulunan ve gördükleri baskıya dayanamayarak 2014 ve 2015 yılları arasında ana vatanlarını terk etmek zorunda  kalan Doğu Türkistanlı Uygur Türklerinin kaçak yollarla ülke dışına çıkmalarının, Malezya ve Tayland üzerinden Türkiye’ye ulaşmaları sırasında Çin’in iç kesimlerinden Türkiye’ye kadar olan mesafeyi kadın, erkek, çoluk çocuk, yaşlı genç demeden ne gibi zorluklarla, ne gibi maddi ve manevi kayıplarla, ne gibi hastalıklar ve ölümlerle, ne gibi bedeller ödeyerek aştıklarının bir belgesi niteliğindedir.

Bu göç hareketleri sırasında çok sayıda insan can vermiş, ancak 7500 civarında Uygur Türkü Türkiye’ye ulaşabilmiştir. Halen, Tayland’da 50, Malezya’da 11 olmak üzere toplam 61 Uygur Türkü de göç hareketlerine karıştığı için hapiste tutulmaktadır.  Bu göç hareketleri sonucu, Çin Hükümeti tarafından 2017 yılı Mayıs ayında Doğu Türkistanlılara yurt dışınaçıkma yasağı getirilmiş ve bir milyona yakın Uygur ve Kazak Türkü KapalıEğitim Merkezi adlı Nazi kamplarına alınmıştır.

Bu eser ile,Uygur Türklerinin geçtiğimiz yüzyılda yaşadıkları benzer dramlarına 21. yüzyılda eklenen bu yeni ve üçüncü göç dalgası gözler önüne serilmektedir.

Yazar Erkin Emet, Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri ve Ankara Üniversitesi, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü öğretim üyesi olarak Uygur Türkçesini ve Uygurların yaşadığı hayatı en iyi bilenlerden biri.

Yayın Tarihi 2018-05-02
Yayınevi Akçağ Yayınları
ISBN 6053424154
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 289
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm