░   9 Nisan 2018 günü Büyük Türk devlet adamı ve askeri deha Emir Temür'ün doğduğu köyde şenlik vardı. Emir Temür'ün doğumu, doğduğu yer olan Özbekistan'ın Kaşkaderya vilayeti, Yekkebağ ilçesine bağlı Hoca Ilgar köyünde ve bütün Özbekistan'da kutlandı.
     Çıktığı on yedi büyük seferden zaferle dönen, kısacık ömrüne İzmir'den Çin'e, Hindistan'dan Sibirya'ya uzanan topraklarda büyük bir imparatorluk kurma başarısını sığdıran; ölümünden sonra vasiyetine uymayan mirasçıları tarafından devleti zayıflatılıp parçalansa da koyduğu kurallar uzun yıllar çeşitli devlet ve hanedanlar tarafından uygulanan Emir Temür Türkistan'da büyük bir saygı görüyor. Gerek sömürgeci Rus Çarlığı ve gerekse baskıcı komünist yönetimin kötülediği, unutturmaya çalıştığı Temür, Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığından sonra itibarına yeniden kavuştu.
     Seferlerine piri olmadan çıkmayan, özellikle Yesevilik ve Nakşibendilik yollarına büyük değer veren, parmağında gençliğinden itibaren taşıdığı yüzükte "Güç adalettedir" yazan Emir Temür'ün doğumunun 682. yılında yapılan kutlamalarda teması, "Hoca Ilgar, yeniden keşfedilen tarih; yeni turizm alanı" oldu.
     Özbekistan'ın çeşitli bölgelerinden ve özellikle başkent Taşkent'ten sanatçı Azadbek Nazarkekov öncülüğünde sanatçılar da Hoca Ilgar köyündeydi. Ses sanatçıları ve Özbekistan'ın tanınmış tiyatro sanatçıları programa katılanları coşturdu.
     Kaşkadeyalılar da bugünü evlerinde büyük ataları için Kur'an okuyarak kutladılar. Gençlere okumaları için "Temür Tüzükleri" kitabı hediye edildi.
     Türkiye'den Burak Erciyes, Bahar Özdemir gibi araştırmacılarla birlikte çeşitli ülkelerden çok sayıda turist de kutlamalara katıldı.