Cumhurbaşkanlığının himayesinde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu (TDK) öncülüğünde başlatılan Türk Dili Yılı çalışmaları kapsamında 2017 yılı boyunca pek çok faaliyet düzenlendi. Bu faaliyetlerden bir kısmını ise TDK ve Millî Kütüphane Başkanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen kitap sergileri oluşturdu.


Türk Dili Yılı çerçevesinde, iki kurumun iş birliğiyle “Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Sergisi”, “Dil Bilgisi Kitapları Sergisi”, “Türk Edebiyatı Tarihi Kitapları Sergisi” ve “Türkçe Divanlar Sergisi” açıldı. Son olarak ise TDK ve Millî Kütüphane Başkanlığı iş birliğiyle 11-13 Nisan 2018'de “Çağdaş Türk Şiiri Kitapları Sergisi” düzenlenecek.

      Millî Kütüphane Başkanlığı binasında düzenlenecek sergide, çağdaş Türk şiirinin XIX. yüzyılın sonlarından günümüze kadar gelen birikimini görmek mümkün olacak. Sergide 1885’ten bu yana neşredilmiş 100’ün üzerinde şiir kitabı sergilenecek. Sergiyi ziyaret edenler, bestelenmiş şiirlerden seçilmiş eserleri dinleyerek şiirimiz ile müziğimiz arasındaki bağın örnekleriyle tanışma imkânı da yakalayacaklar. Çağdaş Türk şiirinin çeşitli dönemlerini temsil eden eserlerin sergileneceği sergi 11 Nisan’da saat 14.00’te ziyarete açılacak.

Haber: Türk Dil Kurumu