░   12 Nisan 1969 yılında Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Tiyatroları’nın eserlerini icra etmesi amacıyla açılan Kültür Sarayı, 27 Kasım 1970 tarihinde büyük bir yangın geçirmiştir. Tekrar onarılarak 1977 yılı başında işletmeye hazır duruma getirilmiş ve “Atatürk Kültür Merkezi” adını almıştır.
     İstanbul’un Taksim semtinin doğusunda bulunan Atatürk Kültür Merkezi, opera-bale, tiyatro, resim, sinema, müzik (senfoni, klasik müzik, modern folk müziği) gibi sanat eserleri halka sunulmakla beraber, uluslararası festivaller, kongreler, konferanslar icra edilen bir mekân iken 2008 yılında ekonomik ömrünü tamamladığı ve depreme karşı binanın güvensiz olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. Bu tarihten itibaren yıkımı bile gündeme gelen AKM için yenileme projesi hazırlandı. Sabancı Holding tarafından 30 milyon lira destek ile Yeni Yapı ve Taca İnşaat onarıma başladı. Ancak inşaat Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın emriyle durduruldu. Bakanlık yetkilileri inşaatın durmasını yüklenici firmanın istediğini, bir heyet hazırlanarak durum değerlendirilmesi yapılacağını duyurdu.
     2013 yılı 29 Ekim Bayramı’na yetiştirilmesi düşünülen AKM yenileme projesinin hikâyesi oldukça eskiye gidiyor. 2005 yılında Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan rapora göre binanın ana taşıyıcıları tamamen depreme dayanıksız durumda. Taşıyıcılardaki demir ve beton korozyonu binayı güçsüz kılıyor. İşte bu rapor doğrultusunda dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç AKM’yi yıkıp yeniden yapma fikrini ortaya atmıştı. Ancak kamuoyundan yükselen tepkiler üzerine bu fikirden vazgeçilmiş ve 1946 yılında temeli atılan AKM 2007 yılında Koruma Kurulu kararı ile kültür varlığı olarak tescillenmişti. Daha sonra AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hazırlanan proje ile yenilenmesine karar verildi.
3. Turizm Şurası'nın açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) hakkındaki projeyi duyurdu. Atatürk Kültür Merkezi, en çok kullanılan ismiyle AKM'nin bulunduğu yerin yıkılacağını haber veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılının sonuna kadar yeni opera binasının İstanbul'a kazandırılacağını haber verdi.
     Atatürk Kültür Merkezi’nde geçtiğimiz Şubat ayında başlayan yıkım çalışmaları hızla sürüyor. Ön cephede bulunan camları sökülen binanın çatısında iş makineleri çalışıyor. Bina üstten aşağı doğru yıkılarak işlem tamamlanacak.
     Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katında ise bir restoran yapılacağı öğrenildi.
     Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ise 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Atatürk Kültür Merkezi

Atatürk Kültür Merkezi'nde yıkım çalışmaları