░   Özbek yazar Nurullah Muhammed Raufhan’ın “Kuytudaki  Kulübe” hikâyesi Azerbaycan Türkçesine çevrilerek 525-Gazete’de yayımlandı. Bu yılın Şubat ayında basılan hikâyeyi Azerbaycanlı yazar Ayvaz Zeynelov çevirdi.
     Hikâye Azerbaycan’da bu yıl yayımlanması beklenen Türkî Halkların Hikâyeleri adlı antolojiye alındı. Hikâye 2013 yılında Türkiye’de de yayımlanmış, ilgi görmüştü. Yazarın on bir hikâyesi 2016 yılında Türkiye’de “Kuytudaki Kulübe” adlı kitapta toplanarak yayımlanmıştı.
     Nurullah Muhammed Raufhan’ın bu hikâyesi ilk olarak 2010 yılında Özbekistan’da, Şark Yıldızı gazetesinde okuyucuların karşısına çıkmıştı.Kuytudaki Kulübe

Nurullah Muhammmed Raufhan, çağdaş Özbek edebiyatının öne çıkan temsilcilerindendir. Hikâye, kıssa, senaryo ve edebi tenkitlerinin yanı sıra, sosyal içerikli makaleleriyle de geniş kitlelerin dikkatini çekmiştir. Elinizdeki “Kuytudaki Kulübe” kitabında yazarın on bir hikâyesi yer almıştır. Bu hikâyelerde Özbeklerin yaşam tarzı, sosyal hayatı, ört âdetleri, duygu ve düşünceleri yer almıştır. Bazı hikâyeleri basit gibi görünmekle beraber, gerek karakter çeşitliliği bakımından gerekse anlam katmanları bakımından okuyucuda merak ve heyecan uyandırmaktadır. Ayrıca sembolik üslupta yazılan derin anlamlı hikâyeleri de bu kitapta yer almıştır. Hepsinin ortak özelliği ise çağdaş insanın hallerini konu edinmesidir. Nurullah Muhammmed Raufhan’ın yazılarının kendine has özelliklerinden biri de dilinin çekiciliğidir. Yazar, eserlerinde Türkiye’deki okurların da anlayabileceği edebi ve sade bir Özbekçe kullanmıştır.  

Çevirmen: Şirzad Atamurad
Yayın Tarihi 2016-03-25
ISBN 6059937177
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 144
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm